حکیمه بنت موسی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکیمه بنت موسی
برقی وی را از کسانی به شمار آورده که از امام رضا علیه‏السلام حدیث نقل نموده است [1] .
دو روایت از او در مآخذ دیده می‏شود:
1- مرحوم کلینی با ذکر سند از او نقل نموده که امام رضا علیه‏السلام را دیدم درب انبار هیزم ایستاده و آهسته سخن می‏گوید. من کسی را ندیدم، پس عرض کردم: ای سید من! با چه شخصی راز می‏گویی؟ فرمود: با عامر زهرایی که نزد من آمده و شکایت می‏نماید! عرض کردم: ای سید من دوست دارم سخن او را بشنوم. فرمود: اگر سخن وی را بشنوی یک سال مبتلا به تب می‏شوی. عرض کردم: دوست دارم سخنش را بشنوم. پس حضرت فرمود: بشنو، صدایی همانند سوت شنیدم و تب بر من عارض گردید و تا یک سال ادامه داشت [2] .
2- مرحوم علامه مجلسی از کتاب مناقب ابن شهر آشوب نقل نموده که حکیمه دختر ابوالحسن موسی بن جعفر علیهماالسلام می‏گوید: هنگامی که زایمان خیزران مادر امام جواد علیه‏السلام فرا رسید امام رضا علیه‏السلام مرا خواست پس فرمود: ای حکیمه! در هنگام زایمان او حاضر شو و تو و او و قابله در اطاقی بروید! و امام رضا علیه‏السلام برای ما چراغی گذاشت و در را به روی ما بست هنگامی که درد زایمان به خیزران دست داد و مقابل او طشتی بود، چراغ خاموش شد. من از خاموش شدن چراغ غمگین شدم در این اثنا امام جواد علیه‏السلام در طشت درخشید ناگهان دیدم که بر بدن او چیز نازکی است مانند پارچه، نور او می‏درخشید به گونه‏ای که اتاق را روشن کرد پس ما امام جواد علیه‏السلام را دیدیم پس من او را برداشتم و در دامنم گذاشتم و آن پرده را از روی او برداشتم سپس امام رضا علیه‏السلام تشریف آورد و در را باز کرد، در وقتی که ما از جریان او فارغ شده بودیم پس حضرت او را گرفت و در گهواره گذاشت و به من فرمود: ای حکیمه! از گهواره‏ی او دور نشو.
حکیمه می‏گوید: در روز سوم از ولادت امام جواد علیه‏السلام دیده‏اش را به طرف آسمان گشود سپس به راست و چپ خویش نگاه کرد آن گاه فرمود: «أشهد أن لا اله الا الله و أشهد أن محمدا رسول الله». من وحشت‏زده و متعجب برخاستم و خدمت امام رضا علیه‏السلام شرفیاب شدم و به او عرض کردم: من از این کودک چیز عجیبی شنیدم. حضرت فرمود: چه شنیدی؟ من جریان را به حضرت خبر دادم! فرمود: ای حکیمه! آنچه از عجایب او خواهی دید بیش از این است [3] .
مرحوم سید جعفر آل بحرالعلوم فرموده: در کوه‏های راه بهبهان قبری است که به او نسبت داده می‏شود و شیعیان آنجا را زیارت می‏نمایند [4] . نویسنده: حقیر در سال 1428 هجری قمری روز هشتم ماه جمادی الاولی برابر با چهارم خرداد سال 1386 هجری شمسی به زیارت بی‏بی حکیمه مشرف شدم جریان و خاطرات آن سفر را نقل می‏نمایم: در تاریخ مذکور در خدمت آقای سید جواد موسوی (از سادات محترم و موفق چهار روستایی) به اتفاق آقای حاج محمد فولادی و جناب حاج محمد بازیار (از دوستان خوب حقیر از اهالی همان روستا) از آنجا به قصد زیارت آن بانوی محترمه به راه افتادیم. حدود ساعت هفت و پانزده دقیقه از گناوه گذشتیم و در جاده آسفالت گناوه - بهبهان ادامه مسیر دادیم با سرعت متعارف حدود دو ساعت راه پیمودیم تا به امامزاده محترمه رسیدیم. حرم مطهرش در کوه‏های بهبهان و گچسازان به فاصله 47 کیلومتر از جاده اصلی گناوه به بهبهان فاصله دارد. جاده آسفالت، ولی کم عرض و پرپیچ و خم است و گردنه‏هایی خطرناک دارد. حرم شریف در غاری واقع است که اکنون آن را توسعه داده‏اند و صحن و رواقی باصفا دارد ولی در عین حال ضریح مطهر زیر کوه قرار دارد و بسیار جالب است. بر روی آن نوشته شده:

بسمه تعالی‏
ضریح مطهر و مبارک حضرت بی‏بی حکیمه علیهاالسلام بنت امام موسی بن جعفر علیهماالسلام در سال 1383 ساخته و نصب گردید. ساخت و قلم‏زنی: سید محسن احمد، نجاری ابن یمین. اطراف ضریح یک ردیف آیات سوره «الدهر» تا (لؤلؤا منثورا) و ردیفی دیگر اسماء الله، یا کافی و... و قسمتی دیگر دوازده بند مرثیه از ملا محتشم: باز این چه شورش است که در خلق عالم است، نوشته شده. در قسمت بالای سر جلو رو ضریح کوچکی است که روی آن نوشته شده: بی‏بی گل خاتون کنیز بی‏بی حکیمه. آن روز که ما شرفیاب بودیم هوا نسبتا گرم بود ولی حدود 150 نفر زائر از زن و مرد، بزرگ و کوچک آنجا بودند.

پی نوشت ها:
[1] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 23، ص 187.
[2] کافی، ج 1، ص 395 و 396، ح 5.
[3] بحارالانوار، ج 50، ص 10، ح 10؛ مجالس شب‏های شنبه، ج 6، ص 380 و 381.
[4] تحفة العالم فی شرح خطبة المعالم، ج 2، ص 36.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir