حاضر جوابي

نوع اصطلاح :
عنوان :
حاضر جوابي
اشاره:
«محاضره» و حاضر جوابي كه در ادبيات مكتوب و شعر به نوعي «گفتم، گفت» اشتهار دارد و سابقه اي قديم يافته است اساساً در حيطۀ طنز و مطايبه قرار مي گيرد و بسته به سطح گفت و گو و موضوع آن البته متفاوت است اما در صريح نبودن و استفاده از اشارات و اصطلاحات و منايات زبانزد است.
آنچه با عنوان «حاضرجوابي ها» ضميمه موضوع شوخ طبعي هاست و روايات و حكايات آن با همۀ جد و جهد حد نصاب كتابي تام و تمام نيافت، در نوع خود صاحب ساختار و متني است كه امكان تلفيق و تعليق آن با موضوع هاي ديگر ميسر نشد. با این حال، چون ساير عنوان هاي فرهنگ نامه، در جنس و فصل خود تعين يافته است و چراغ اولي است كه در نشان دادن محيط پيرامون اين فرهنگ نقشي منحصر به فرد دارد. در حاضر جوابي ها به اقتضاي حال و مقام، طرفين مصاحبه در ارائه عبارات و پاسخ تازه و خلق معنا و مفهوم بي بديل سعي بليغ دارند، خصوصاٌ در صنعت ايهام و به توهم انداختن حريف در شاهد مثال:«شما اگر عصباني بشوي، فحش هم مي دهي؟ ـ بله ـ چه فحشي؟ ـ مرگ بر آمريكا!»
ترديدي نيست كه هوش و ذكاوت و سخن سنجي و قدرت بيان خلاقانه و وقوف به ظرايف و دقايق و جزئيات كلام و متن در اين ميان نقش شايسته و بايسته اي دارد. اين مهم، علم و عقل و فضل را در كنار هنر طرح و نقش آفريني تركيبات و نقل مضامين با هم مي خواهد و در سطح آحاد مردم و رزمندگان (و نه الزاماً علما و بلغا و سخنوران) در گسترۀ زندگي و جنگ، تحسين برانگيز است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir