يك كنف دارم

نوع اصطلاح :
عنوان :
يك كنف دارم
از بازي هايي كه بيش تر به منظور نوعي نرمش و از بين بردن حالت خمودي و مهم تر از همه تمركز فكر و حواس رواج داشت . بازي " يك كنف دارم" يا رفيق بگير" و "رفيقم بگير" بود. بازي به اين ترتيب بود كه يك نفر از ميان جمع به عنوان رئيس گروه به نفر بغل دست خود مي گفت:" رفيق بگير"و او جواب مي داد"چه چيز را؟" پاسخ مي شنيد:"كلاف را"، در حالي كه يك دست خود را مي چرخاند و تظاهر به گرداندن كلاف مي كرد . نفر دوم بعد از تكرار حركت دست رئيس مي پرسيد :" حالا چه كارش كنم؟" و ايشان جواب مي داد:" بده به داداش بعدي " و همين طور اين عمل جريان پيدا مي كرد و دور مي گشت تا مي رسيد دوباره به شخص مسئول . او اين بار دست ديگرش را به گردش در مي آورد با همان عبارت :" يك كنف دارم بگير داداش" و بعد از او ديگران تا اخر گفتۀ او را بازگو مي كردند و دستشان را مي چرخاندند و به همين نحو نوبت به پاها و بعد از آن سرو گردن مي رسيد و اگر كسي در ميان جمع يكي از اين حركات را با ديگري به هم مي آميخت و تمركز و مقاومتش را از دست مي داد از دور بازي خارج مي شد و بقيه آن قدر ادامه مي دادند تا يك نفر اخر كه برندۀ بازي بود باقي مي ماند. اين بازي اغلب در چادر و سنگر و فضاي بسته انجام مي شد و چنانچه در محوطۀ گردان انجام مي شد و خمپاره اي سربزنگاه مي رسيد، وقتي يكي مي پرسيد:" چه چيز را بگيرم؟ " با شنيده شدن صداي سوت خمپاره طبيعتاً مي گفتند: "خمپاره را !"

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir