نماز

نوع اصطلاح :
عنوان :
نماز
مواظبت از نماز پنج وقت يوميه و مقدم داشتن آن بر هر امري چنان كه ذكرشد، چيزي نبود و نيست كه قرار باشد محل تأكيد و توجه قرار گيرد ، جايي كه آن همه به نوافل و مستحبات عنايت مي شد . مي ماند بستگي خاص آحاد رزمندگان به نماز ، كه حتي اگر يك نفس درگير ودار مبارزه بالا مي آمد و فرو مي رفت و رمقي از حيات نداشت، درحالي كه وقت نماز و راز ونياز داخل شده بود، همان دم را مغتنم مي شمردند و آن ها را مي خواندند. چه بسيار برادران شهيدي كه در حال حركت به سمت خط مقدم و زير بارش مداوم توپ هاي توپ خانۀ دشمن با شنيدن سوت خمپاره و انفجار گلولۀ توپ و آر . پي . جي . خودشان را به زمين مي انداختند و در همان اثنا تيمم مي كردند و به نماز مشغول مي شدند، نمازهاي بعضاً بي ركوع و سجود، نظير نمازهاي خطوط پدافندي كه جاي سالمش فقط سوره ها و ذكرهايش بود و بقيه به دليل آتش خصم اجرا نمي شد. اصل براي همه جمع بين سركوبي دشمن بود و حفظ ارتباط بادوست و قضا نشدن نماز صبحي كه اغلب با جنگ تلاقي مي كرد؛ همان نمازهايي كه در شرايط عادي عقبه يا در خطوط دوم و سوم كه امنيت بيشتري داشت ، بعضي از مخلصان آنقدر در سجده اش مي ماندند كه غذا و خواب از ايشان فوت مي شد و گاه در همان حال از فرط خستگي و كوبيدگي از خود بي خود مي شدند؛ يا بعداز نماز مغرب، خواندن دو ركعت نماز نشسته كه ديگر معمول شده بود.
هنگام نماز وقتي كسي منقلب مي شد و حالي پيدا مي كرد در توضيح آن بعداز نماز مي گفت: "دلم براي خانواده تنگ شده بود!" از جمله آداب و عادات مستحسن در اين باب ، حساسيت فوق العاده اي بود كه خيلي ها به جهت يابي و تعيين قبله داشتند . اين وسواس باعث شده بود كه هميشه همراهشان قبله نما داشته باشند؛ و بعضي ها كه سر به سر آن ها
مي گذاشتند: "بابا سخت نگير! نهايتش اين است كه نماز ما كمي گوشه اش را مي سايد و رد مي شود!!" و ديگر اعتنا به ردا و داشتن تحت الحنك در نماز، ولو با كشيدن چفيه اي به دوش يا سر بود. عبارت "اللهم ارزقنا توفيق شهادة في سبيلك " از ادعيه اي بود كه معمولاً در قنوت خوانده مي شد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir