شكسته نفسي

نوع اصطلاح :
عنوان :
شكسته نفسي
برگ برنده اغلب دست رزمندگان با اراده بود. آن ها به هر سازي كه نفس سركش كوك مي كرد و هر راهي كه هواي نفس جلوي پايشان مي گذاشت، بي اعتنا بودند و راه خودشان را مي رفتند گاهي با شستن توالتها تميز كردن مجاري فاضلاب غرور را سر جايش مي نشاندند و گاهي در نيمه شب با رفتن به دور دست و تهيۀ آب براي آفتابه ها و پر كردن آفتابۀ آب براي توالت رفتن بچه ها سر راه تن پروري سبز مي شدند. گاهي با جارو كردن چادر و سنگر و شستن ظروف غذاي ديگران ، به نحوي كه متوجه نشوند، گاهي با واكس زدن پوتين بچه هاي وقتي همه خوابيده بودند و گاهي با شستن لباسهاي جمع شده در تشت كه ديگران خيس كرده بودندتا صبح بشويند و بعضي وقت ها با نگهباني دادن به جاي دوستان در هواي سرد و ساعت هاي نيمه شب، خلاصه هر كس بنا بر شأن خود راه و روشي داشت براي خرد كردن دنده هاي نفس شيطاني كه هزار رنگ دارد و همۀ راه ها را هم بلد است . بچه هايي بودند كه خيلي خوش محاسن و خوش رو بودند، خصوصاً وقتي موهاي سر و صوتشان بلند مي شد. اين دوستان وقتي احساس مي كردند دارند شاخص مي شوند و احياناً ديگران هم آرزو مي كنند سر و وضع ايشان را داشته باشند، خيلي سخاوت مندانه سر و روي خود را با نمرۀ چهار اصلاح مي كردند بزرگ ترها و اشخاص صاحب مقام هم روششان اين بود كه با افراد پايين دست خود گرم مي گرفتند و قاطي مي شدند و با گفتن لطيفه و شوخ طبعي هاي شايسته سعي مي كردند چندان آدم مقدسي نباشند . تا هركس به ايشان مي رسد با تواضع بگويد : " برادر التماس دعا " . يا"تو را به خدا ما را شفاعت كن " و مثل اين كلمات. بعضي سعي مي كردند جزو آخرين نفراتي باشند كه مي روند پتو بردارند ديگران چون نمي دانستند آن شب چه تعداد براي خوابيدن در چادرها هستند( تعداد افراد دائم در تغيير بود) و فكر مي كردندبه قدر كافي پتو هست ، پتوهاي سالم تر و نوتر را برمي داشتند .درنتيجه ممكن بود به برادراني كه تعمد و تقيد داشتند به اين خودسازي ها ، ياپتو نرسد ( وكسي هم البته نفهمد ) يا پتويي كهنه و پاره و مندرس برسد كه خودشان طالب و مشتاق آن بودند.
انداختن و جمع كردن رخت خواب هم ازامور پرطرفداري بود كه بعضي ازدوستان كمين مي زدند و تا چشم بچه ها يي را كه مي رفتند مسواك بزنند يا تجديد وضو كنند دور مي ديدند دست به كار مي شدند و رختخواب ها را جمع مي كردند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir