ذكر گفتن ستوني

نوع اصطلاح :
عنوان :
ذكر گفتن ستوني
موقعي كه بچه ها به ستون يك يا دو، براي راه پيمايي و رزم شبانه، يا براي عمليات به طرف خط مقدم درحركت بودند، بايد كيلومترها راه مي رفتند ، در آن ظلمات مطلق و سكوت محض، درحالي كه همۀ اعضا و جوارحشان مسلح به علم و ايمان و عمل بود و رو به سوي كوي دوست داشتند، براي اينكه همه حواسشان جمع آن كانون قدرت و رحمت باشد، ذكري تعيين مي شد و به ترتيب از سر ستون تا ته، هر نفر به پشت سريش آن را مي گفت؛ صلوات، تكبير يا ذكر سبحان الله و الحمداللـه و تسبيحات اربعه از ذكرهاي معمول بود. گاه هم سوره هاي كوچك قرآن البته كاملاً آرام و بي صدا به اين ترتيب دل ها به ياد او آرام و گام ها در راه او استواري مي گرفت و وحدت و نظم و ارتباط بين بچه ها برقرار مي شد. پاره وقت ها هم مسئول گردان يا گروهان براي تنوع مي گفت: " اگر مي خواهي خوابت نبره، ذكر خدا يادت نره" يا يكي از بچه ها به شوخي پيشاني پشت سريش را مي بوسيد و مي گفت: ردكن بره" .از كارهاي ديگر خواندن "آيةالكرسي" وقت اعزام در گوش رزمندگان بود كه روحاني گردان يا خود بچه ها به نيابت از كساني كه آيه را حفظ نبودند مي خواندند و بعضي از روي كاغذ وقتي دشمن منور مي زد مي خواندند و نيز گفتن" يا حفيظنا" موقع حمله و بر زبان راندن كلمات خاص هر لشكر و در گرما گرم عمليات و صلوات بر 14 معصوم قبل و در حين نبرد با ارقام چند هزار براي بيداري و هشياري و قوت قلب.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir