سخت ترين ساعات شب و نگهباني دادن به جاي هم

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخت ترين ساعات شب و نگهباني دادن به جاي هم
طبعاً ساعات اول شب و متصل به زور و بيداري راحت تر از نيمه شب و چشم پوشي از خواب عميق و سنگين آن بود. با اين وصف، هميشه بچه هايي بودند از كساني كه نماز شب مي خواندند كه داوطلب نگهباني در اين ساعات بودند و نگهباني سرشبشان را با ديگران عوض مي كردند. گاهي علاوه بر دو، سه ساعت نوبت خودشان به جاي برادري هم كه نوبتش بعد از آن ها بود نگهباني مي دادند؛ حتي در جاهايي مثل كردستان و ارتفاعات و كوه هاي شيخ محمد با بيش از يك مترونيم برف.
اين كه بچه هاي مخلص و با گذشت تر، پست يا پست هاي بعد ازخود را صدا نمي كردند وتاصبح به جاي آن ها نگهباني مي دادند، چند صورت داشت. اول به خاطر عمل به حديث معروف پيامبر(ص) كه نقل شده است: هر چشمي كه در راه خدا بيداري بكشد و از اسلام پاسداري كند در آتش نمي سوزد؛ گاهي براي ابراز محبت و صميميت بيش تر كه مثلاً به پاس بخش مي گفتند، فلاني و فلاني را صدا نكن؛ گاهي هم به اعتباركم سن وسال بودن بچه ها و ترسناك بودن محل نگهباني؛ يا صرفاً براي اين كه خواب بعضي از برادران سنگين بود و"خوش خواب" بودند و صبح وقتي سؤال مي كرد چه كسي به جاي من سرپست رفته مي گفتند: دشمن!
البته مواردي هم بود كه نگهبان از ترس مارگزيدگي و عقرب زدگي خوابش نمي برد يا حال رفتن و صداكردن شخص را نداشت؛ در نتيجه، بيداري اش را با نگهباني بيشتر و فراهم كردن زمينه ي راحت و آسودگي ديگران سرمي كرد.
وضع پست و نگهباني عموماً به نحوي بود كه هركس به اندازه ي توانايي اش پست مي داد؛ يعني ضعيف ترها كم تر وقوي ترها بيش تر.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir