طرز آشنايي ديگر

نوع اصطلاح :
عنوان :
طرز آشنايي ديگر
وقتي تازه واردي داخل چادري مي شد و به جمع نيروهاي قديمي مي پيوست و مظلومانه از سر كم رويي و خجالت گوشه اي مي نشست، ديگران براي زود خودماني شدن او شروع مي كردند به سؤال كردن:"بچه ي كجايي؟كدام محل؟ چند ساله آن جا هستيد؟خيابان...؟" و به همين ترتيب، تا آخر، كه حتي اگر سي، چهل كيلومتر هم با خانه و زندگي آن ها فاصله داشت
مي گفتند:"پس بچه محل هستيم" و همه مي خنديدند و قضيه ختم به خير مي شد.
روش ديگر اين بود كه همه شروع مي كردند خودشان يا بغل دستي شان را معرفي كردن ــ البته اين معرفي اغلب آميخته به شوخي و نقل كم و زياد واقع امر بود ــ و بدين وسيله، خودشان را به او مي شناساندند و دست آخر، او هم لابد بايد شرح حال خود را مي گفت تا معارفه كامل بشود. گاهي غير مستقيم با حالات و حركات و حرف هاي ساده و صريح و خودماني اين صميمت را ايجاد مي كردند، به نحوي كه موجب گشايش و انبساط خاطر دوست و ميهمان مي شد و تازه وارد خودش را بي اختيار يكي از اعضاي گروه و جمع احساس مي كرد.
اگر بچه هاي دسته يا واحد مي خواستند براي ميهمان و تازه وارد، سنگ تمام بگذارند، هركه هرچه داشت از خوردني و نوشيدني و تنقلات مي آورد و روي هم مي ريختند و جشني براي معرفي او ترتيب مي دادند. بعد حاضران يكي، يكي خودشان را به او معرفي مي كردند و بعضي القاب واسامي مستعاريكديگر را مي گفتند، مثل: احمد گرينوف، سلطان ... ترتيب ديگري هم براي ايجاد علاقه و زمينه ي دوستي معمول بود مثل "شير پتو"(جشن پتو) كه به روايت ديگر به اين طريق بود كه يك روز صبح، شهردار وقت مي گفت: "تازه وارد به پيش!" يا "برادر بي زحمت آن خودكار وسط! چادر را به من بده!" و او از همه جا بي خبر، بسيار مؤدب و سنگين از جا بر مي خاست تا به سمت شهردار برود كه بچه ها در برنامه اي از پيش تدارك ديده شده، پتويي به سرش مي انداختند و تا آن جايي كه مي خورد او را مي زدند و بعد رهايش مي كردند و مثل اين كه هيچ اتفاقي نيفتاده باشد سرجايشان مي نشستند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir