اولين كنگره پزشكي گازهاي شيميايي

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين كنگره پزشكي گازهاي شيميايي
اولين كنگره بين المللي پزشكي گازهاي شيميايي جنگي، كارشناسان داخلي و خارجي آخرين مطالعات اثرات پزشكي گازهاي شيميايي و بمباران هاي شيميايي رژيم عراق را مورد بررسي قرار داد .
اولين كنگره بين المللي پزشكي گازهاي شيميايي جنگي با هدف بررسي و تبادل نظر كارشناسان داخلي و خارجي در مورد اثرات پزشكي گازهاي شيميايي و آشنا ساختن بهتر و بيشتر افكار عمومي جهان با جنايات ددمنشانه رژِیم متجاوز عراق در بكار گيري سلاح هاي شيميايي در تير ماه سال 1367 همزمان با سالروز ولادت ثامن الائمه (ع) در بيمارستان امام رضا (ع) مشهد برگزار شد.2
در اين كنگره كه وزيران بهداشت و درمان و آموزش پزشكي، فرهنگ و آموزش عالي و جمعي از كارشناسان سم شناسي و محققين و پزشكان كشورهاي خارجي و ايراني و گروهي از مسئولان بهداري نيروهاي مسلح حضور داشتند، پيام آيت الله خامنه اي – رياست جمهوري وقت- توسط مصطفي ميرسليم مشاور عالي رياست جمهوري قرائت شد.كه در آن ضمن تقدير از برپايي اين كنگره و با اشاره به مرگبار بودن توليد و بكارگيري سلاح هاي شيميايي آمده است:
سهولت دستيابي به دانش و ف تهيه اين سلاح ها خطرات فزاينده اين تهديد را در سطح جهان همه گير و چند برابر كرده است.
همچنين در پيام رياست جمهوري با بيان اين مطلب كه سكوت و اغماز مجامع انساني و بين امللي در بكار گيري سلاح هاي شيميايي موجب تكرار وحشي گري هاي گسترده رژيم جنگ افروز عراق خواهد شد آمده است:
رسانه هاي تبليغي و قدرت هاي استكباري دنيا با سرپوش گذاردن به عواقب به كارگيري سلاح هاي شيميايي موجب آن شده اند كه جامعه بشري ضرورت مقابله واقعي و همه جانبه با خطرات روبه گسترش آن را جدي نگيرد.
در بخش ديگر از اين پيام از مجامع پزشكي و تحقيقاتي جهان خواسته شده است كه خود را آلوده مطامع و اغراض پليد توليد كنندگان سلاح هاي شيميايي نكنند.
همچنين در اين پيام به ضرورت مراعات معاهده ژنو مبني بر ممنوعيت توليد و كاربرد سلاح هاي شيميايي تأكيدشده و آمده است :
چشم پوشي و سكوت مجامع بين المللي در قبال فجايع به كارگيري سلاح هاي شيميايي گريبان گير كل بشيرت در سراسر زمين خواهد شد.
در ادامه اين كنگره وزراي بهداشت و درمان ، فرهنگ و آموزش عالي هر يك پيرامون عواقب وخيم كاربرد سلاح هاي شيميايي سخنراني كردند.
مسئول بهداري ستاد كل سپاه پاسدارن در اولين كنگره بين المللي پزشكي گازهاي شيميايي جنگي در مشهد اظهار داشت با ساخت 52 وسيله پدافند شيميايي در ايران كه غالباً به توليد انبوه رسيده اند رزوانه قادرند تجهيزات بيش از 10 گردان رزمي را براي مقابله با سلاح هاي توليد كنيم.
از سوي ديگر پروفسور «اولريش هلم» استاد انستيتوي فارماكولوژي دانشگاه بن كه در اين كنگره حضور داشت در گفتگويي با خبرگزاري جمهوري اسلامي تأكيد كرد. سلاح هاي شيميايي به صورت بمب اتمي كشورهاي جهان سوم درآمده است و هر كشوري به آساني مي تواند از گاز خردل سلاح شيميايي بسازد.وي ضمن بيان اين مطلب و اظهار اينكه بدون ترديد عراق از سلاح هاي شيميايي عليه ايران استفاده كرده گفت:
فاجعه حلبچه نشان داد كه سازمان ملل نيز قادر نيست جلوي كاربرد سلاح هاي شيميايي را بگيرد. وي همچنين دستاوردهاي علمي كنگره را كم سابقه توصيف كرد.
پروفسور"هندريكس" سم شناس معروف بين المللي كه خود فاجعه حلبچه را از نزديك مشاهده كرده بود در اين گفتگو يادآور شد:
استفاده ديوانه وار عراق از سلاح شيميايي عليه غيره نظاميان و در جبهه هاي جنگ ، مراكز تحقيقاتي جهان را بر آن داشت تا همه چيز را از اول شروع كنند.
به همين دليل بايد براي آينده جهان چاره انديشيده شود.كشتار بزرگ حلبچه را نمي توان ناديده گرفت تا آنجا كه من در جريان هستم عراق از گازهاي خطرناكي مثل گاز خردل، اعصاب، سيانور،تابون و باران زرد از سال 1983 استفاده كرده است. واگز از فاجعه حلبچه بگذريم خطر سلاح شيميايي جامعه جهاني را تهديد مي كند.
در دومين روز از برگزاري اين كنگره پزشكان و كارشناسان و محققين ايران، اتريش، آلمان فدرال، آمريكا، بلژيك،يوگسلاوي، اسپانيا هر يك نظرات علمي و كارشناسي خود را در زمينه اثرات مخرب و ضد انساني گازهاي شيميايي به استماع حاضران رساندند.
هفتصد تن از محققين ايراني و خارجي شركت كننده در نخستين كنگره بين المللي پزشكي گازهاي شيميايي طي قطعنامه اي، رژيم عراق را به خاطر كاربرد سلاح هاي شيميايي محكوم كردند.
متن قطعنامه به اين شرح است:
1. به كارگيري سلاح هاي شيميايي را كه سلاحي مخرب، ضد بشري و ددمنشانه بوده و تاكنون صدها بار توسط رژيم مزدور حاكم بر عراق، در طول مدت جنگ تحميلي عليه رزمندگان اسلام و همچنين مردم بي دفاع شهرها به كار گرفته شده و نيز حمايت آشكار و مخفي ابر قدرت هاي غرب و شرق در تشويق اين رژيم جنگ طلب به تدام اين جنايات را محكوم مي كنيم.
2. عدم توجه و سكوت مجامع بين المللي در مقابل جنايات جنگي دشمن بعثي را تقبيح كرده و آنرا در ادامه اعمال ددمنشانه رژيم حاكم بر عراق مؤثر مي دانيم.
3. افكار عمومي جهاني را به خطرات حاصله از كاربرد سلاح هاي شيميايي جنگي و عواقب شوم آن براي سلامت بشريت و محيط زيست جلب كرده از آنها مي خواهيم كه زمامداران مملكت خود را به واسطه سكوتشان در مجامع بين المللي با اعتراضات جمعي مورد بازخواست قرار دهند.
4. ما پزشكان و گروه پزشكي شركت كننده در اين كنگره از همكاران پزشك در ساير نقاط جهان مي خواهيم به مسئوليت انساني خود توجه كرده و عواقب ناگوار به كارگيري سلاح هاي شيميايي جنگي را براي رسانه هاي گروهي و ملت خويش بيان نموده و رسالت پزشكي خود را در پي گيري و نجات جان انسان ها و مردم مظلوم و بي دفاع شهرها به انجام رسانند.
5. از دولت جمهوري اسلامي ايران مي خواهيم كه مركزي تحقيقاتي با جامعيت كافي در ابعاد مختلف شيمي، پزشكي و درماني ايجاد كند كه در برگيرنده امكانات كليه دانشگاه هاي كشور بوده و تمام نيروهاي دانشگاهي متعهد را در زمينه هاي تحقيق جنبه هاي مختلف سلاح هاي شيميايي به خود جلب كند.محققاً نتايج اين تحقيقات كه ان شاء الله با پيگيري مداوم همراه خواهد بود براي سلامت جامعه اسلامي ما حائز اهميت فراوان است.
6. از شوراي عالي انقلاب فرهنگي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و وزارت فرهنگ و آموزش عالي كشور مي خواهيم كه براي بالا بردن سطح آگاهي دانشجويان گروه پزشكي و كمك به درمان مجروحان عزيز شيميايي واحد درسي «مسموميت و سوختگي بر اثر بمب هاي شيميايي و گازهاي جنگي» را در برنامه رسمي تعليمات گروه پزشكي مخصوصاً دانشجويان پزشكي قرار دهند.
7. ما پزشكان و گروه پزشكي كشور اعلام مي كنيم با جان و دل و با تمام امكانات علمي و آگاهي هاي پزشكي خود در خدمت مردم دلير و مقاوم ميهن اسلامي مان بوده و اهداف شوم امپرياليسم غرب و شرق و صهيونيسم و عامل مزدور آنها صدام و حزب عفلقي بعث عراق را در شكست مقاومت رزمندگان ميهن اسلامي به سهم خود عقيم خواهيم كرد.
منبع :كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir