اولين فرماندۀ شهيد سپاه پاسداران

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين فرماندۀ شهيد سپاه پاسداران
سردار شهيد مهندس محمد پوركيان اولين فرمانده شهيد سپاه پاسداران در دفاع مقدس بود كه در خطه دلاور خيز خوزستان در نبرد تن با تانك و در تاريخ 23 مهر ماه 1359 به درجۀ شهادت نايل آمد.
او در سال 1338 در شهرستان اميديه خوزستان متولد شد. پوركيان در دوران تحصيلي خود موفق يه حفظ قرآن كريم و بخش زيادي از نهج البلاغه شد. در دوران تحصيل متوسطه با نوشتن مقالات و سرودن اشعاري به افشاي ماهيت رژيم شاهنشاهي و وابستگي آن به آمريكا پرداخت و در زندان شكنجه شد و با واسطۀ يكي از افسران از اعدام قطعي نجات يافت. پس از آزادي از زندان و ادامه فعاليت هاي سياسي و ادامه تحصيل و قبولي در چند رشته دانشگاهي، در مهندسي رشتۀ عمران دانشگاه اهواز مشغول تحصيل شد. تشكيل سازمان دانشجويي، حضور در اعتصابات و راهپيمايي هاي قبل از پيروزي انقلاب از جمله فعاليت هاي او بود.
پس از پيروزي انقلاب در تشكيل سپاه پاسداران نقش ارزنده ايفاء كرد؛ سپس مسئوليت ستاد فرماندهي و قائم مقامي سپاه پاسداران اهواز را پذيرفت.آنگاه براي رسيدگي به نابسامان شهرستان رامهرمز و تأسيس سپاه به آنجا رفت و نقش مهمي در تشكيل هسته هاي مقاومت بسيج خواهران و برادران و اخراج عناصر ناموفق و دستگيري عناصر وابسته به طاغوت ايفا نمود. آنگاه با گروه هاي منافق كه در صدد تجزيه استان خوزستان بودند مبارزه برخاست و با آغاز جنگ تحميلي به عنوان فرمانده سپاه سوسنگرد معرفي شد. سرانجام در جاده سوسنگرد – حميديه طي يك نبرد نابرابر به محاصره دشمن درآمد، اما توانست نيروهايش را از چنگال آنها نجات دهد و پنج دستگاه تانك آنها را منهدم سازد. پوركيان در هنگام مقابله با دشمن بر اثر اصابت گلوله به پيشاني به شهادت رسيد.
منبع : اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir