اولين فعاليت ايران در منع سلاح شيميايي

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين فعاليت ايران در منع سلاح شيميايي
در سال 1971 و در راستاي برطرف نمودن نواقص پروتكل 1925 ژنو(منع كاربرد سلاح هاي شيمايي و سمي) كميته خلع سلاح سازمان ملل متحد( كه بعدها به كنفرانس خلع سلاح تبديل شد) متن نهايي و كنوانسيون منع توسعه، تولين و انباشت و كاربرد سلاح هاي بيولوژيك(ميكروبي) كه به كنوانسيون سلاح هاي شيميايي معروف است را آماده نمود كه به صراحت كشورهاي عضو را متعهد مي ساخت مذاكرات خود را تا حصول يك معاهده بين المللي براي منع سلاح هاي شيميايي دنبال نمايند؛ لذا از همان مذاكرات مربوط به تهيۀ متن كنوانسيون سلاح هاي شيميايي به صورت جدي آغاز شد و حدود بيست سال ادامه يافت.
طي اين مدت NGO هاي زياد فعالانه در اين مذاكرات مشاركت داشتند و تلاش هاي زيادي براي پيشبرد مذاكرات و استحكام ساختار حقوقي و فني اين معاهده انجام شد.
سرانجام متن معاهده كنوانسيون سلاح هاي شيميايي در سال 1992 آماده و مورد توافق اعضا واقع گرديد . اين كنوانسيون در سيزدهم ژانويه 1993 طي مراسمي در پاريس به امضاي نماينگان 130 كشور جهان رسيد و متعاقباً به امضاي دبير كل سازمان ملل نيز رسيد. اين كنوانسيون در 29 آوريل 1997 رسماً لازم الاجرا گرديد.
در اولين كنفرانس بازنگري 9 كنوانسين سلاح هاي شيميايي كه از 28 آوريل تا نهم مي 2003 در لاهه و در مقر سازمان منع سالح هاي شيميايي برگزار شدعلاوه بر نمايندگان 151 كشور عضو كنوانسيون (تا آن زمان) 23 سازمان غيره دولتي فعال در زمينه مذاكرات خلع سلاح هاي شميايي به اين اجلاس مهم و تاريخي دعوت شدند. كه از جمله آن دو سازمان غير دولتي ايراني، يعني انجمن حمايت از قربانيان سلاح هاي شيميايي و انجمه دفاع از حقوق مصدومين شيميايي سردشت بودند.
اين دو NGO ايراني در حاشيه اجلاس با بر پا كردن نمايشگاهي از اسناد، تصاوير و مدارك مربوط به قربانيان سلاح هاي شيميايي در ايران و صدور بيانيه و فعاليت هاي تبليغي توجه شركت كنندگان و اعضا را به فاجعه كاربرد سلاح هاي شيميايي و عواقب آن بر انسان ها و محيط زيست جلب كردند.
اين اولين باري بود كه NGO هاي ايراني در سطح مجامع بين المللي و در اجلاسي در اين سطح اقدام به فعاليت اطلاع رساني در زمينه مصدومين و قربانيان سلاح هاي شيميايي مي كردند. حضور همزمان چند تن از قربانيان سلاح هاي شيميايي عضو اين تشكل ها در اين نمايشگاه بر اهميت آن افزود.
از آن پس و با آشكار شدن تواناييNGO هاي ايران در اين عرصه همه ساله از اين دو NGO ايراني براي شركت در اجلاس ساليانه اين سازمان 10 دعوت به عمل مي آيد و طي سه سال متوالي حضور فعال NGOهاي ايراني، در اين عرصه بين المللي ادامه داشته است.
NGOهاي ايراني علاوه بر ارتباط مستمر با سازمان سلاح هاي شيميايي و حضور در اجلاس هاي اين سازمان، فعاليت وسيعي را نيز در عرصه بين المللي در زمينه اطلاع رساني و آگاه سازي، ايجاد شبكه بين المللي حمايت از قربانيان سلاح هاي شيميايي، اجراي برنامه هاي فرهنگي و مشترك با ساير كشورها و تعامل با شبكه بين المللي NGO هاي طرفدار صلح،تأسيس موزه صلح، مراودت هيأت هاي مردمي در مناسبت هاي ويژه و... آغاز كرده اند كه با موفقيت هاي چشمگيري همراه بوده است.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir