ابوبکر بن حسن

عنوان :
ابوبکر بن حسن
از شهداي کربلا و فرزند امام حسن مجتبي عليه‏السلام است. مادر او «ام‏ولد» بود. برخي مورخين نام مادر ابوبکر را نفيله يا نجمه گفته‏اند.
او از مدينه همراه عمويش امام حسين عليه‏السلام به کربلا آمد و در روز عاشورا پس از شهادت قاسم بن حسن خدمت سيدالشهدا آمد و اجازه‏ي ميدان طلبيد و به ميدان رفت و پس از نبردي دلاورانه به شهادت رسيد. شهادت او را بعد از شهادت قاسم بن حسن عليه‏السلام دانسته‏اند.
ابوبکر بن الحسن عليه‏السلام هنگام شهادت شانزده ساله بود - طبق روايت مؤرخين - ايشان خوش چهره و زيبارو بود، در صحنه مبارزه و کارزار بسيار متهور و شجاع بود. در مبارزه چنين مي‏سراييد:
من فرزند امامي هستم که پسر علي مي‏باشد و تا کند شدن شمشير با شما مبارزه مي‏کنم ما - خاندان خدا - به پيامبر نزديکتر هستيم به شما با نيزه در ميان ميدان ضربه خواهم زد.
ابوبکر وارد کارزار شد و ميمنه و ميسره - چپ و راست - سپاه دشمن را درهم ريخت و بسياري از دشمنان را به قتل رساند، سپس به سوي امام حسين شتافت و در حالي که چشمانش از عطش فرو رفته بودند، فرياد برآورد: اي عمو، آيا آب در دسترس داريد تا جگر خود را خنک کرده و قدرت تازه‏اي بازيابم تا بتوانم با دشمنان خدا و رسولش، مبارزه کنم؟ امام حسين فرمودند: اي برادرزاده‏ام، لختي صبر کن تا با جدت (پيامبر) ديدار کني و با آب بهشت تو را سيراب کند تا ديگر تشنه نشوي، اين نوجوان به سوي دشمنان شتافت و چنين سرود:
اندکي صبر کن شهادت پس از عطش فرا مي‏رسد و روحم در جهاد فشرده مي‏گردد هراسي ندارم، اگر چه مرگ وحشتناک باشد و در هنگام ديدار با مرگ نخواهم لرزيد.
سپس به سوي دشمنان يورش برد و تعدادي از آنان را کشته و همچنان رجز خواني مي‏کرد. دشمنان او را محاصره و به شهادت رساندند.
ابوجعفر - حضرت امام باقر عليه‏السلام - ذکر مي‏کند که حرمله بن کاهل الاسدي، ابابکر را به قتل رساند و برخي گفته‏اند عبدالله بن عقبه الغنوي قاتل فرزند امام حسن عليه‏السلام بوده است.نام اين شهيد بزرگوار در زيارت ناحيه مقدسه آمده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir