محمد بن ابي‏سعيد بن عقيل

عنوان :
محمد بن ابي‏سعيد بن عقيل
بنا به نقل ابصارالعين پنج نفر از شهداي کربلا به سن بلوغ نرسيده بودند، يکي از آنان محمد بن ابي‏سعيد بن عقيل بوده که هفت سال داشته است.
بنا به نقل مرحوم مامقاني، وقتي امام عليه‏السلام به زمين افتاد و دشمن به خيمه‏ها حمله‏ور شد، محمد بن ابي‏سعيد از خيمه بيرون آمده بود که به دست لقيظ بن اياس يا (ياسر) جهني به شهادت رسيد.
مادر محمد ام‏ولد (کنيز) پدرش ابي‏سعيد نام داشته و مشهور است که مانند پدرش عقيل عليه‏السلام حاضر جواب و لطيفه گو بوده به طوري که عبدالله بن زبير را در مجلس معاويه طي مناظره‏اي به ستوه آورد.
«روزي حضرت امام حسن عليه‏السلام بر معاويه وارد شد و عبدالله بن زبير آنجا بود، معاويه دوست مي‏داشت که رجال قريش را تحريک کرده، در ميان آنها ايجاد دشمني کند به اين منظور از امام حسن عليه‏السلام پرسيد: اي ابامحمد! علي بزرگتر بود يا زبير (تا آن دو را به ياد جنگ جمل تحريک نمايد) امام عليه‏السلام فرمود:
سن آنها به يکديگر نزديک بوده و علي عليه‏السلام کمي از زبير بزرگتر بود، خدا علي را رحمت کند. عبدالله بن زبير گفت: خدا زبير را رحمت نمايد، ابي‏سعيد بن عقيل که در مجلس بود گفت: «اي عبدالله ناراحت شدي که مردي نام پدرش را به نيکي برد و براي او از خدا طلب رحمت کرد؟
- عبدالله، من هم براي پدرم زبير طلب رحمت کردم.
ابوسعيد: مگر زبير را مانند و کفو علي عليه‏السلام مي‏داني؟
- عبدالله: مگر زبير از علي چه کم دارد؟ هر دو از قريش‏اند و هر دو خواستار خلافت شدند و کار هيچ يک به آخر نرسيد.
ابوسعيد: از اين سخن ناروا درگذر، علي در ميان قريش و نسبت به رسول اکرم عليه‏السلام مقامي داشت که تو هم از آن بي‏خبر نيستي و چون به خلافت برخاست مهاجر و انصار او را به امامت شناختند و او خود در رأس اين دعوت بود. ولي زبير در زير فرمان زني چشم به خلافت دوخته بود و چون دو لشکر در جمل با يکديگر روبه رو شدند زبير پيش از آنکه حق غالب شود و آن را بپذيرد يا باطل درهم شکسته گردد آن را رها کرد و پا به فرار نهاد و از جنگ گريزان شد تا آن که مردي فرومايه گردن او را زد و سلاح و جامه‏اش از تنش بيرون کرده و سر بريده او را آورد، اما علي عليه‏السلام به همان عادتي که با پسرعمش رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم در جنگهاي اسلامي داشت تا آخر کار ايستادگي کرد. پيش رفت، خدا علي را رحمت کند.
عبدالله ابي‏زبير (در مقام تعريض به امام حسن عليه‏السلام) گفت: اي ابوسعيد اگر ديگري با من اين گونه سخن مي‏گفت جواب خود را مي‏شنيد.
ابوسعيد گفت: آن بزرگواري که به او تعريض مي‏کني مقامش بالاتر از آنست که با تو طرف صحبت شود.
معاويه آنها را ساکت کرد تا بيش از اين به رسوايي او و دوستانش نيانجامد. نام محمد بن ابي‏سعيد در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه آمده است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir