ابوسعيد دينار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابوسعيد دينار
او اشعار پر محتواي امام حسين به هنگام بيرون آمدن از مدينه را، از «عبدالملک بن نوفل» روايت مي‏کند.
لسان الميزان، درباره‏ي او مي‏نويسد: او دوست و همنشين «ابوهريره» و پسر دوست او بود فردي مورد اعتماد و درستکار و در سال 125 ه. ق از دنيا رفت «ابن‏حيان» نيز او را از روايتگران مورد اعتماد شمرده است. و «حاکم» او را به عنوان درستکار و مورد اعتماد و پر روايت مي‏شمارد و مي‏افزايد که در سال صدم هجرت از دنيا رفت. برخي نيز مرگ او را در زمان خلافت وليد بن عبدالملک نوشته‏اند و نيز گفته شده است که عمر او را به اداره‏ي امور گورستان گماشت و به همين دليل هم گاه از او به «مقبري» ياد شده است.
او را از ياران اميرمؤمنان و حضرت حسين، و به نام «ابن‏دينار» و با کنيه‏ي «ابوسعيد» و با لقب «عقيصا» شمرده‏اند.
مرحوم صدوق در کتاب «امالي» خويش به سند او، روايتي را از سومين امام نور آورده است که پيامبر گرامي خطاب به اميرمؤمنان عليه‏السلام فرمود:
يا علي انت اخي و انا اخوک، انا المصطفي للنبوة، و انت المجتبي للامامة...
علي جان تو برادر من هستي و من برادر تو، من برگزيده خدا براي بدوش کشيدن بار گران رسالت هستم و تو برگزيده‏ي او براي امامت راستين. من دريافت دارنده قرآن هستم و تو آموزگار و مفسر راستين وحي و بيانگر تأويل آن. من و تو پدر اين امت هستيم تو وصي من، جانشين من، وزير و وارث من، و پدر گرانمايه‏ي فرزندانم هستي و رهروان راه تو. رهروان راه من هستند.
«ابوسعيد عقيصا» از برخي از ياران خود، برخورد امام حسين عليه‏السلام با «عبدالله بن زبير» در مکه و در خانه‏ي خدا در حالت احرام را، روايت مي‏کند.
«علامه» نامبرده را از ياران اميرمؤمنان برشمرده و «ذهبي» نيز در «ميزان الاعتدال» ضمن تأييد اين مطلب مي‏گويد: او فردي مورد اعتماد و پيرو خاندان وحي و رسالت بود. نامش دينار بود و در سال 125 ه. ق از دنيا رفت.
«ابن‏سعد» مي‏گويد او در دوران خلافت «وليد بن عبدالملک» از دنيا رفت و در مورد او آورده‏اند که«عمر» او را به اداره‏ي امور گورستانها و مردگان گماشت و به همين دليل هم به «مقبري» شهرت يافت. در تهذيب التهذيب به نقل از واقدي آمده است که: «ابوسعيد» روايتگري مورد اعتماد بود و روايات بسياري آورده و در سال سوم هجري قمري از دنيا رفت.
رجال شناسان او را از ياران اميرمؤمنان، روايت کننده سخنان آن حضرت، و از چهره‏هاي مورد اعتماد و پيرو مذهب اهل بيت شمرده‏اند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir