عامر شعبي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عامر شعبي‏
بسياري از وقايع بعد از عاشورا از زبان «شعبي» نقل شده است. و جزء وقايع نگارهاي تاريخ عاشوراست.
وي از اهالي کوفه و از علاقمندان «مختار بن ابوعبيد ثقفي» بود. «شعبي» گويد: وارد بصره شدم و «احنف بن قيس» را در مسجد ديدم که جمعي به دور او حلقه زده بودند. سلام کردم. احنف، پرسيد شما که هستيد؟! - مردي از اهل کوفه هستم! - شما همان بردگان ماييد که آزادتان کرديم. - چطور؟!
- شما را از چنگ غلامانتان که همراه مختارند نجات داديم. - مي‏داني، پير حمدان درباره‏ي ما و شما چگونه گفته است؟! - چه گفته است؟! «شعبي» اشعاري را براي «احنف» خواند که ترجمه‏ي آن چنين است: «به خود مي‏باليد که غلامان را کشته‏ايد و يکبار گروهي بي‏سلاح را هزيمت کرده‏ايد»، «اگر افتخار به اين داريد يادتان باشد که در جنگ جمل با شما چه کرديم»، «پيران ريش خضاب کرده‏ي شما و جوانان زيبا و گردن فراز که در زره خويش، مؤقرانه قدم برمي‏داشتند»، «در هنگام نيمروز، ذبحشان کرديم، بخشيديم و شما بخشش ما را فراموش کرده‏ايد»، «و نعمت خداي منان را کفران کرده‏ايد و در مقابل آنان خشبيان (ياران مختار) را کشتيد که معادل طايفه‏ي شما نبود». «احنف» از شنيدن اين اشعار، سخت عصباني شد و مشاجراتي ميان آنان پيش آمد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir