عقبة بن سمعان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عقبة بن سمعان‏
او از شهيدان و از روايتگران وقايع عاشوراست. اين مرد از خدمتگزاران بيت رفيع امامت است و «ابومخنف» خبر فرود سالار شايستگان در کربلا و نامه‏ي «ابن زياد» به «حر» را با يک واسطه از او روايت مي‏کند.
نامبرده جريان حرکت سالار شهيدان از مدينه، ديدارش با عبدالله بن مطيع، فرودش در مکه، دو سخن «ابن‏عباس و «ابن‏زبير» به آن حضرت به هنگام حرکت از مکه، خبر فرستاده‏ي فرماندار آن روز مکه، براي بازگرداندن پيشواي آزاد مردان به مکه، سخن مشهور حضرت علي اکبر عليه‏السلام به آن حضرت در «قصر بني‏مقاتل»، فرود کاروان نور در کربلا، رسيدن نامه ابن‏زياد به حر، آمدن عمر سعد به کربلا، و سخنان و پيشنهادهاي امام حسين عليه‏السلام به «ابن‏سعد» فرمانده سپاه اموي را، روايت مي‏کند.
لازم به يادآوري است که اين مرد همه‏ي اين رويدادها را از «حارث بن کعب» آورده است. نام او در زيارت رجبيه آمده است: السلام علي عقبة بن سمعان...
ابن‏اثير در الکامل ضمن شرح کربلا و عاشورا از عقبه بن سمعان نقل مي‏کند که مي‏گويد: من با امام حسين عليه‏السلام از مدينه تا مکه و از مکه تا کربلا بودم و همه خطابه‏ها و کلماتش را شنيدم نه در آن اظهار عجز بود و نه تحمل ذلت يا بيعت با يزيد. فقط مي‏فرمود: دعوني لا ذهب في هذه الارض العريضه تنظر بما يسير امر الناس - يعني بگذاريد که من در اين وسعت پهناور زمين بروم تا ببينم کار به کجا مي‏کشد - و مي‏فرمود: به خدا قسم نه چون ذليلان به شما تسليم مي‏شوم و نه چون بردگان فرار مي‏کنم... عقبة بن سمعان همان است که در ذوحسم به امر امام خورجين نامه‏هاي اهل کوفه و عراق را درآورد و به حر بن يزيد و سپاهش نشان مي‏داد... سرانجام عقبه نيز پس از پيکار با دشمن در عاشوراي حسيني به شهادت رسيد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir