پيشگويي شهادت حسين‏

عنوان :
پيشگويي شهادت حسين‏
اين که آيا امام حسين‏ «ع‏» مي‏دانست در کربلا شهيد خواهد شد، يا آنکه غافلگير شد و در محاصره قرار گرفت، ميان نويسندگان بحث است.اما آنچه از روايات و اصول اعتقادي ‏شيعه برمي‏آيد، آن حضرت خبر داشت و آگاهانه شهادت را برگزيده بود.نه تنها در آغازحرکت از مدينه و شب وداع با حرم پيامبر، يا آغاز حرکت از مکه به سوي سرزمين عراق، بلکه از سالها پيش خبر داشت و شهادت، عهدي از سوي خدا و رسول با او بود.از بدو تولد آن حضرت، موضوع شهادتش در عاشورا مطرح بوده است، حتي در زمان انبياي‏پيشين نيز روشن بوده که حسين، فرزند پيامبر خاتم در کربلا شهيد خواهد شد.در اين‏باره احاديث فراوان است و خبر دادن به پيامبراني چون آدم، نوح، ابراهيم، زکريا، اسماعيل، موسي، عيسي و... در منابع حديثي مفصل آمده است که در اين مختصر نمي‏گنجد.[1] علي‏ «ع‏» همراه تني چند از سرزمين کربلا عبور مي‏کرد که چشمانش پر از اشک شد و فرمود: «هذا مناخ رکابهم و هذا ملقي رحالهم و ههنا تهراق دمائهم...»[2] اينحا محل فرود آمدن مرکب آنان است و اينجا خونشان ريخته مي شود. جبرئيل ‏هم به پيامبر خبر داده بود که‏ «ان امتک تقتل الحسين من بعدک...»[3] امت تو پس از تو حسين را مي کشد.

با حديثي که ملائک ز ازل آوردند
سخن از قصه عشق تو ز لولاک گذشت

حتي در کتب آسماني پيشين نيز اشاراتي آمده و بصورت خارق العاده در کنيسه‏ها و معابد يهود و نصاري اشعاري پيرامون اين حادثه با دست غيبي نگاشته شده است.از جمله‏بر ديوار کليساي نصاري که سر مطهر امام حسين‏ «ع‏» را به آنجا برده بودند، نوشته بود:

اترجو امة قتلت‏حسينا
شفاعة جده يوم الحساب[4] .

آيا امتي که حسين را کشته است، در روز قيامت اميد شفاعت جدش را دارد؟


پی نوشتها:
[1] مجموعه‏اي از اين احاديث در بحار الانوار، ج 44، ص 223 تا 268 و عوالم (الامام الحسين) ص 101 تا 157 آمده‏است.
[2] بحار الانوار، ج 44، ص 258.
[3] همان، ص 236.
[4] عوالم (امام حسين)، ص 111.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir