شفق سرخ

عنوان :
شفق سرخ
روايت است از ابن عباس که سرخي شفق، از روزي ديده شد و پديد آمد که‏ حسين‏ «ع‏» شهيد شد و آسمان در شهادت او خون گريست و از آن بيشتر، اين رنگ سرخ‏ در افق ديده نشده بود: «ان يوم قتل الحسين‏ «ع‏» قطرت السماء دما و ان هذه الحمرة التي ‏في السماء ظهرت يوم قتله و لم تر قبله‏».[1] و از امام رضا «ع‏» روايت است: «لما قتل جدي‏الحسين‏ «ع‏» امطرت السماء دما و ترابا احمر»[2] که بارش خون و خاک سرخ را مي‏رساند.

گريست در غمت زمان، به خون نشست آسمان
شب و سياهپوشي ‏اش شد آيت عزاي تو

رنگين شدن افق، از جمله نشانه‏ها و آثار شگفت ديگري است که در روايات آمده که ‏پس از حادثه کربلا و شهادت امام، در جهان ديده شد.[3] و طبق نقلهاي متعدد در منابع‏ مختلف، سابقه شفق سرخ در آسمان، به شهادت ابا عبدالله‏ «ع‏» بر مي‏گردد.از محمد بن سيرين نيز نقل شده که اين سرخي آسمان بعد از کشته شدن حسين‏ «ع‏» ديده شد و نيز از امام باقر «ع‏» روايت است که آسمان در شهادت حضرت يحيي و حضرت حسين‏ «ع‏» سرخ شد.[4] .
ابو العلاء معري در اشاره به همين شفق سرخ که از اثر خون شهداي اهل بيت، علي و حسن و حسين‏ «عليهم السلام‏» پديدار شده چنين سروده است: [5] .

و علي الافق من دماء الشهيدين علي و نجله شاهدان
فهما في اواخر الليل فجران و في اولياته شفقان

ثبتا في قميصه ليجيي‏ء الحشر مستعديا الي الرحمن

اين شفق سرخ کز افق شده پيدا
پرتو سيماي سرخ فام حسين است[6] .پی نوشتها:
[1] احقاق الحق، ج 11، ص 461.
[2] اثبات الهداة، ج 5، ص 179.
[3] بحار الانوار، ج 45، ص 204 به بعد، عبرات المصطفين، ج 2، ص 174.
[4] اثبات الهداة، ج 5، ص 199، تاريخ الاسلام، ج 5، ص 15.
[5] مناقب، ابن شهر آشوب، ج 4، ص 55.
[6] قاسم رسا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir