ام‏ سلمة

نوع اصطلاح :
عنوان :
ام‏ سلمة
همسر گرامي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم و از سابقين در اسلام و از مهاجرين به حبشه بود. از زنان خردمند عصر خويش به شمار مي‏رفت. نامش هند بود. پس از بازگشت از حبشه، به مدينه هجرت کرد. شوهرش ابوسلمه در جنگ احد مجروح و سپس شهيد شد. پيش از جنگ احزاب به همسري پيامبر درآمد و سرپرستي فاطمه‏ي زهرا عليهاالسلام را بر عهده گرفت. چون حسين عليه‏السلام به دنيا آمد عهده دار نگهداري او شد. ام‏سلمه پس از رحلت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم همواره هوادار اهل بيت ماند و سالها بعد، از مخالفان سرسخت معاويه بود و طي نامه‏هايي از معاويه در سب و لعن اميرالمؤمنين عليه‏السلام انتقاد کرد. اين بانوي بزرگوار، از راويان حديث از پيامبر بود، حسين بن علي عليهماالسلام پيش از سفر به کربلا علم و سلاح پيامبر و ودايع امامت را به او سپرد تا از بين نرود. درخواست آنها نشانه‏ي امامت بود. او هم آنها را به امام سجاد عليه‏السلام تحويل داد. اين امر، مقام عظيم او را نزد اهل بيت مي‏رساند. پس از واقعه‏ي کربلا، وي به عزاداري بر شهيدان کربلا پرداخت و بني‏هاشم به تعزيت و تسليت گويي او که تنها بازمانده‏ي پيامبر بود، مي‏رفتند. ام‏سلمه در 84 سالگي، چند سال پس از روز واقعه‏ي کربلا (به نقلي در سال 62) درگذشت و در بقيع، مدفون شد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir