رقيه

نوع اصطلاح :
عنوان :
رقيه
دختر سه ساله‏ي حضرت سيدالشهدا عليهماالسلام بود که پس از اسارت به شهادت رسيد. حضرت رقيه عليهاالسلام در سفر کربلا همراه اسراي اهل بيت بوده و در شام، شبي پدر را به خواب ديد و پس از بيدار شدن بسيار گريست و بي‏تابي کرد و پدر را خواست. خبر به يزيد رسيد. به دستور او سر مطهر امام حسين عليه‏السلام را نزد او بردند و او از اين منظره بيشتر ناراحت و رنجور شد و همان روزها در خرابه‏ي شام (که محل اقامت موقت اهل بيت بود) جان داد. البته درباره‏ي اين دختر و شهادتش، ميان مورخين نظر واحدي وجود ندارد. خردسالي اين دختر و عواطفي که نام و يادش و کيفيت جان باختنش و مدفن او برمي‏انگيزد شگفت است و شيعيان به او علاقه خاصي دارند. محل دفن او در کنار يک بازارچه‏ي قديمي و با فاصله‏اي از مسجد اموي در دمشق قرار دارد و چندين بار تعمير شده است. آخرين تعمير و توسعه در سال 1364 از سوي ايران آغاز شد و پس از چند سال به پايان رسيد. اينک حرمي بزرگ و باشکوه براي آن دختر خردسال بزرگوار وجود دارد که زيارتگاه دوستداران اهل بيت است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir