عيوف بنت مالک‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عيوف بنت مالک‏
زن خولي بن يزيد اصبحي بود. منزل خولي در يک فرسخي کوفه بود. خولي به خانه‏ي خود آمد. شب بود، تصميم گرفت صبح آن سر مطهر را نزد ابن‏زياد ببرد. خولي دو زن داشت يکي از زنهاي او انصاريه (از مسلمين مدينه) به نام عيوف بود و به اهل بيت نبوت علاقه داشت. لذا خولي سر مقدس امام را از او پنهان داشت و در ميان تنور گذاشت. عيوف (آخرهاي شب) نوري را مشاهده کرد که از تنور به سوي آسمان ساطع است. موضوع را فهميد و گريه کنان سر مبارک را در کنار خود نهاد و زنان همسايه را بخواند و همگان بر عزيز زهرا گريه کردند و بر قاتلش لعنت فرستادند.
چون عيوف فهميد که سر حسين عليه‏السلام را به خانه آورده، کينه‏ي او را به دل گرفت و از رختخواب بلند شد و ديگر با او همبستر نشد. خولي در ايام مختار پنهان بود. عيوف جاي او را به ياران مختار خبر داد. اين زن از آن هنگام که خولي سر اباعبدالله عليه‏السلام را آورده بود با او دشمن شده بود، بواسطه همکاري عيوف با نيروهاي مختار بن ابوعبيد ثقفي خولي دستگير و سپس به دست انتقام سپرده شد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir