فاطمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
فاطمه
فاطمه دختر امام حسين عليه‏السلام بانويي باشرافت و دانش که اهل ذکر و شب زنده‏داري و عبادت بود و روزها روزه مي‏گرفت و از جمال باطن برخوردار و اهل روايت و نقل حديث بود. در سفر کربلا در جمع اسيران اهل بيت بود و در کوفه نيز به سخنراني افشاگرانه و فصيح و رسا بر ضد جنايتهاي ابن‏زياد پرداخت و همه را به گريه انداخت. او همسر عموزاده‏ي خويش حسن بن حسن عليه‏السلام بود. او تا زمان امام صادق عليه‏السلام را درک کرد. يکسال خيمه‏اي افراشت و در سوگ همسر از دست رفته خود به سوگ و ماتم نشست. در سال 117 ه.ق در حالي که هفتاد سال داشت در مدينه درگذشت و در بقيع به خاک سپرده شد.
از فاطمه عليهاسلام اخباري در رابطه با واقعه‏ي عاشورا رسيده است از جمله: پس از شهادت پدرم لشگريان عمر سعد به خيمه‏ي ما ريختند و من دختري کوچک بودم، با گريه خلخال از پايم در مي‏آوردند. گفتم: اي دشمن خدا چرا گريه مي‏کني؟ گفت: براي اينکه دختر پيامبر را غارت مي‏کنم. گفتم: غارت مکن. گفت: مي‏ترسم ديگري بيايد و اينها را درآورد!»
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir