کميت بن زيد اسدي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
کميت بن زيد اسدي‏
از شاعران برجسته‏ي شيعه که سروده‏هايش درباره‏ي اهل بيت و مرثيه‏ي امام حسين عليه‏السلام معروف است. کنيه‏ي او «ابوالمستهل» و اهل کوفه بود. هواداري شديد از بني‏هاشم مي‏کرد و با سروده‏هايش آنان را مي‏ستود. مشهورترين شعرش «هاشميات» است. گفته‏اند که کميت بهترين شاعران اولين و آخرين است و او اول کسي است که استدلال و احتجاج در شعر را به شيعه آموخته است. در وي خصالي بود که هيچ شاعري نداشت: خطيب بني‏اسد، فقيه شيعه، سوارکاري دلير، بخشنده و تيرانداز بود و در ميان قومش کسي مهارت او را در تيراندازي نداشت.
ولادتش در سال 60 و وفاتش در سال 126 هجري بود. اين شاعر برجسته، زبان شعري خويش را در راه دفاع از مکتب و ولايت و بيان فضايل عترت و مظالم دشمنان خاندان پيامبر به کار گرفت. مورد علاقه و محبت شديد و دعاي خاص ائمه بود و از بزرگترين مرثيه سرايان عاشورا به شمار مي‏رفت. وي در سال شهادت امام
حسين عليه‏السلام به دنيا آمد و به برکت دعاي امام سجاد عليه‏السلام پايان عمرش
ختم به شهادت شد. او که مدتي متواري بود، در ايام خلافت مروان به شهادت رسيد و در کوفه، داخل مقبره‏ي بني‏اسد دفن شد. امام باقر عليه‏السلام در حق او دعا فرمود که: «لازلت مؤيدا بروح القدس ماذببت عنا اهل البيت» يعني همواره تا زماني که از ما خاندان دفاع مي‏کني، مؤيد به روح القدس باشي.
همچنين روايت است که در «ايام تشريق»، خدمت امام صادق عليه‏السلام رسيد و اجازه خواست که درباره‏ي آن خاندان شعري بخواند. حضرت اهل بيت را جمع کرد
تا آنان هم بشنوند. کميت اشعار خود را خواند و حاضران گريستند. امام صادق دست به دعا بلند کرد و گفت: «اللهم اغفر للکميت ما قدم و ما آخر و ما السر و ما اعلن و اعطه حتي يرضي». خدايا، گذشته و آينده‏ي کميت را ببخشاي و از نهان و آشکار او درگذر و به او آنقدر عطا کن تا راضي گردد.

ذهب الذين يعاش في اکنافهم
لم يبق الا شامت او حاسد

و بقي علي ظهر البسيطة واحد
فهو المراد و أنت ذاک الواحد

بني‏هاشم رهط النبي فانني
بهم و لهم ارضي مرارا و اغضب‏

فقل لبني امية حيث کانوا
و ان خفت المهند و القطيعا

أجاع الله من اشبعتموه
و أشبع من بجورکم أجيعا

کساني که پناه مردم بودند رفتند و جز شماتت گران و حاسدان کسي نمانده است.
و بر گستره‏ي زمين يکي باقي ماند که مقصود و آرزوي من است و آن يکي تو هستي.
خشنودي و خشم من همواره به خاطر بني‏هاشم و براي آنان است زيرا خاندان و پيروان راستين پيامبرند.
به بني‏اميه در هر جا که هستند بگو، حتي اگر مي‏ترسي که بر شمشير بکشند يا تو را از خود برانند، (بگو) الهي کسي که شما او را سير کرديد هميشه گرسنه بماند و آنکه از ستم شما گرسنه مانده سير شود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir