محيط قمي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
محيط قمي‏
ميرزا محمد قمي متخلص به «محيط» ملقب به «شمس الفصحا» از شاعران اواخر قرن سيزدهم و اوايل قرن چهاردهم هجري است. وي در شهر قم متولد شد. تحصيلات خود را در رشته‏ي علوم عقلي و نقلي در قم و اصفهان به پايان رسانيد. سپس به تهران آمد و پس از چندي به جانشيني پدر و برادر خويش که زندگي را بدرود گفته بودند، در دستگاه دوستعلي خان معيرالممالک که در شمار وزيران و مقربان حکومت قاجاريه بود به کار تعليم دوست محمد خان فرزند وي گماشته شد. به علاوه در انجمن شاعران شرکت مي‏کرد و اشعار خود را مي‏خواند. مرگش به سال 1317 ه.ق. اتفاق افتاد و در مزار «شيخان» قم به خاک سپرده شد. پس از او ميرزا حيدر علي ثريا مشهور به «مجدالادبا» که پدر همسر محيط قمي بود، ديوان او را گرد آوري و تدوين کرد. اين ديوان در سال 1362 خورشيدي در تهران چاپ و منتشر شده است.

صبر تو فزون ز ممکنات است حسين
خون از عطشت دل فرات است حسين‏

در عرصه‏ي کربلا به مهر شه عشق
کاري کردي که عقل مات است حسين‏
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir