مرتضي عسکري‏

عنوان :
مرتضي عسکري‏
يکي از نظريات اجتماعي که درباره‏ي عاشورا مطرح شده است نظريه‏ي علامه سيد مرتضي عسکري، از علماي معاصر شيعه است، که قيام عاشورا را با توجه به هدف تنبيه و بيدار سازي امت اسلامي مورد ارزيابي قرار مي‏دهد. وي بر اين اعتقاد است که شرايطي که در عصر امام حسين عليه‏السلام وجود داشت، اقدام براي قيام باانگيزه‏ي حکومت خواهي را محال مي‏نمود، زيرا يزيد وارث حکومتي اشرافي بود که در تمام عرصه‏ها، براي خود پايگاههاي مناسبي به دست آورده و از استحکام لازم برخوردار شده بود.
علامه عسکري بر اين اعتقاد است که امام عليه‏السلام با اين هدف دست به قيام زد. چرا که پايه‏هاي حکومت يزيد به اندازه‏اي مستحکم بود که به آساني نمي‏توانست آنها را براندازد. «امام حسين عليه‏السلام نمي‏خواست در کوفه حکومت تشکيل بدهد، زيرا اگر حکومت را به دست مي‏گرفت [به فرض ناممکن] نمي‏توانست اسلام را زنده کند، حتي نمي‏توانست لعن پدرش را که معاويه رواج داده بود بردارد و به ناچار، هم لعن پدر را و هم بدعتهاي ديگر را باقي بگذارد. از اين رو نمي‏خواست خودش حکومت را قبضه کند؛ ولي مردم را دعوت کرد بر ضد حکومت، قيام مسلحانه کنند و وضع موجود را تغيير دهند، ولي خود امام نمي‏خواست براي احياي اسلام، حکومت تشکيل دهد و قدرت خلافت را به دست گيرد و هرگز نه در سخني و نه در نامه‏اي اظهار نکرد که مي‏خواهم قدرت خلافت را به دست گيرم».
سيد مرتضي عسکري، دعوت کوفيان از امام عليه‏السلام را عامل اساسي در شکل‏گيري قيام عاشورا نمي‏داند؛ بلکه پاسخگويي و عزيمت امام به سوي کوفه را تنها اتمام حجت مي‏داند. «عزيمت امام به سوي کوفه از باب اتمام حجت بر آنان بود نه چيز ديگري وگرنه اگر سبب رفتن امام نامه‏هاي مردم عراق بود، در آن صورت پس از رسيدن خبر قتل مسلم و هاني بن عروه، پيش از آنکه حر به او برسد برمي‏گشت [ولي چنين نکرد] براي اينکه امام مي‏خواست اتمام حجت کند (هم بر مردم عراق و هم بر سايرين) چرا که خداوند فرموده است: لئلا يکون للناس علي الله حجة بعد الرسل... [لذا] امام براي اتمام حجت به عراق رفت نه به سبب قول بيعت فرزندان عقيل».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir