ضريح

نوع اصطلاح :
عنوان :
ضريح
محفظه‏اي که روي قبر مطهر سيد الشهدا «ع‏» و امامان و امامزادگان ديگر قرار دارد. ضريح، هم به معناي گور، قبر بي‏لحد و مغاکي است که در ميان گور سازند، براي مرده، شکاف ميان گور يا در يک جانب آن يا شکاف، هم به معناي خانه چوبين و مشبک و يا ازمس و نقره و جز آن که بر سر قبر امامي يا امامزاده سازند.[1] در روايات است که‏ «ضراح‏»، جايي در آسمان چهارم، در برابر کعبه است، خانه‏اي براي پروردگار.[2] .
در فرهنگ ديني، ضريح قبور اولياء خدا مقدس و متبرک است و آن را مي‏بوسند وکنارش به زيارت مي‏پردازند و هنرمندان و صنعتگران مسلمان در ساختن و پرداختن ‏ضريح، ظريفکاريهاي جالبي دارند.در عرف رايج ميان علاقه‏مندان سيد الشهدا «ع‏»، تعبير «ضريح شش گوشه‏» بار عاطفي خاصي دارد و دلها را به سوي خود جذب مي‏کند و شوق ‏شيعه را به زيارت آن ضريح مطهر بر مي‏انگيزد.


پی نوشت ها :
[1] لغت‏نامه، دهخدا.
[2] مجمع البحرين، طريحي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir