حصين بن نمير سکوني

نوع اصطلاح :
عنوان :
حصين بن نمير سکوني
در زمان قيام مختار بن ابوعبيد ثقفي، عليه نيروهاي ابن‏زياد، حصين بن نمير سکوني که در کربلا نيز از فرماندهان لشکر شام و از قاتلان امام حسين عليه‏السلام بود فرماندهي ميمنه لشکر ابن‏زياد را به عهده داشت.
يکي از فرماندهان عالي رتبه ارتش شام، که ابن‏زياد، فرماندهي جناح راست لشکر را به او سپرده و از چهره‏هاي معروف آنان بود «حصين بن نمير سکوني» است.
اين مرد خبيث، از عاملان و ياوران وفادار يزيد بن معاويه بود و بارها از طرف يزيد، به پست‏هاي حساس گماشته شد. وي در کربلا نقش مهمي در رهبري لشکر شام، عليه امام حسين عليه‏السلام داشت. وي در ماجراي شهادت مسلم، فرمانده پليس ابن‏زياد، و مأمور بود که راهها را بر ياوران مسلم ببندد تا کسي به ياري او نرود.
وي کسي است که از طرف ابن‏زياد مأمور شد با لشکري به قادسيه برود و مانع ورود امام حسين عليه‏السلام به کربلا شود. وي حر بن يزيد را با هزار سوار جلوي امام حسين عليه‏السلام فرستاد.
روز عاشورا، وي با پانصد تيرانداز، امام حسين عليه‏السلام و يارانش را تير باران کردند.
وي قاتل بعضي از اصحاب امام حسين عليه‏السلام است.
او در روز عاشورا، تيري به سوي امام حسين عليه‏السلام پرتاب کرد که به دهان امام حسين عليه‏السلام اصابت کرد و امام حسين عليه‏السلام او را نفرين کرد.
پس از واقعه‏ي عاشورا، حصين بن نمير، از ياران نزديک يزيد به شمار مي‏رفت. و او بود که به دستور يزيد در سال 63 ه. ق در واقعه‏ي حره، در کشتار مردم مدينه دست داشت. و در سال 64 ه. ق در حمله به مکه و به آتش کشيدن خانه‏ي کعبه، فرماندهي را به عهده‏ي داشت وي در تثبيت حکومت آل مروان، پس از مرگ يزيد نقش مهمي داشت.
«حصين بن نمير» در جنگ «توابين» در کنار ابن‏زياد بود و فرماندهي داشت، وي دستش به خون توابين نيز آغشته است.
اين خلاصه و فهرستي بود از پرونده‏ي کثيف حصين بن نمير سکوني که مي‏توان ادعا کرد، در ميان سران شام، بعد از يزيد و ابن‏زياد مردي کثيف‏تر و خبيث‏تر و بدسابقه‏تر از او يافت نمي‏شود.
حصين بن نمير در حالي که غرق در سلاح بود وارد ميدان شد و شروع به داد و قال کردن نمود و با غرور و نخوت اين رجز را مي‏خواند:

يا قادة الکوفه اهل المنکر
و شيعة المختار و ابن الاشتر

هل فيکم قوم کريم العنصر
مهذب في قومه بمنفخر

يبرز نحوي قاصدا لا يمتري

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir