کثير بن عبدالله شعبي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
کثير بن عبدالله شعبي‏
از او، سخنراني «زهير بن قين» بواسطه‏ي «علي بن حنظله بن اسعد شبامي» روايت شده است. نامبرده در روز عاشورا و به هنگام شهادت حسين عليه‏السلام آنجا بوده است.
«طبري» از «هشام بن عوانه» آورده است که او سواري جسور و بي‏باک بود که به هنگام پيکار چيزي نمي‏توانست جلوي او را بگيرد. هنگامي که «عمر بن سعد» سر کرده‏ي سپاه تبهکار اموي از افسران و سران سپاه خواست تا بسوي حسين عليه‏السلام بروند از او بپرسند که براي چه هدفي به اينجا آمده؟ و در پي چيست؟ همه آنان از رويارويي با سالار شهيدان شرمسار بودند و نپذيرفتند و «کثير بن عبدالله شعبي» آماده شد و گفت: من به سوي حسين عليه‏السلام مي‏روم و مي‏پرسم چه مي‏خواهد؟ و به خدا سوگند اگر تو اي «عمر»! بخواهي، حاضرم او را غافگير ساخته و از پاي درآورم...
او در پي مأموريت خويش به اردوگاه نور روي آورد... و خواست بطور مسلح به حضور امام عليه‏السلام وارد شود، که يکي از ياران حق در برابرش ايستاد و دليرانه به او دستور داد، سلاح خويش را به زمين نهد.
او پاسخ داد نه به خدا سوگند که نخواهد شد. اين اهانت به من است و از کرامت نيست و امتناع ورزيد...
و او همان سنگدلي است که به همراه «مهاجز بن اوس» کار را بر «زهير» آن قرآن پژوه حقجو، سخت گرفتند و او را به شهادت رسانيدند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir