مرة بن منقذ بن نعمان عبدي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرة بن منقذ بن نعمان عبدي‏
وي قاتل حضرت علي اکبر عليه‏السلام است.
در زمان قيام مختار، «مختار»، عبدالله بن کامل را با گروهي مأمور دستگيري «مرة بن منفذ»، که از طايفه قيس بود، فرستاد. مرة مردي زورمند و قوي بود. او قاتل علي اکبر، فرزند عزيز امام حسين عليه‏السلام در روز عاشورا بود، ابن‏کامل، با گروه مسلح، خانه‏ي «مره» را محاصره کرد. مره، هنگامي که احساس کرد راه فراري ندارد، نيزه‏اش را برداشت و روي اسبش پريد و به افراد «ابن‏کامل» حمله برد بلکه بتواند حلقه‏ي محاصره را بشکند و فرار کند، نيزه‏اي بر عبدالله شبامي، که از افراد ابن‏کامل بود زد و او را مجروح ساخت. ابن‏کامل او را تعقيب کرد و شمشيري بر دست راستش زد که آن را شکست اما قطع نشد. با دست چپ، از خود دفاع کرد و با چالاکي اسبش، توانست از محاصره نجات پيدا کند و با همان دست معيوبش فرار کرد و خود را به بصره رساند و به مصعب بن زبير پيوست و تا آخر عمر يک دستش بي‏جان و فلج بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir