يحيي بن هاني بن عروه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
يحيي بن هاني بن عروه‏
وي يکي از راويان واقعه‏ي عاشوراست. او جريان شهادت «نافع بن هلال جملي» را بدون واسطه به «ابومخنف» روايت کرده است. متن روايت اين است.
«حدثني يحيي... ان نافع... که گزارش مستقيم است.
«يحيي»، خواهرزاده‏ي «عمرو بن حجاج زبيدي» يکي از فرماندهان سپاه شوم اموي است و مادرش «روعه» دختر «حجاج زبيدي» مي‏باشد.
او به همراه دايي خويش به کربلا آمد و در اردوگاه شوم اموي حضور داشت و جريان شهادت «نافع» را او گزارش کرده است. نامبرده گفتار دايي گمراه خويش را در روز عاشورا شنيد که پس از شهادت «نافع» به سپاه شوم خويش سخن مي‏گفت و ضمن هشدار از جنگ رويارو، آنان را به سنگباران ساختن سالار شهيدان و ياران او تحريک مي‏کرد.
و نيز همين «يحيي» سخن شرربار دايي گمراه خويش را به «عبدالله بن مطيع» فرماندار «عبدالله بن زبير» روايت مي‏کند و او را بر پيکار با «مختار» برمي‏انگيزد و سرانجام اينکه نامبرده به همراه دايي‏اش بر ضد «مختار» پيکار نموده است.
در ميان رجال شناسان، «ابن‏حبان» او را از راويان مورد اعتماد ياد کرده است.
«قطني» مي‏گويد: به او و گفتار او استدلال مي‏شود. «نسايي» او را مورد اعتماد مي‏شمارد. «ابوحاتم» مي‏افزايد که: او از بزرگان مردم کوفه بود. و «شعبه» مي‏گويد: همانگونه که در «تهذيب التهذيب» نيز آمده است او در اين مورد، بزرگ مردم کوفه بود.
جواني پرخلوص و باايمان و محب اهل بيت که در شهادت پدرش هاني و شهادت مسلم بن عقيل و کشمکش با سپاه ابن‏زياد او نيز دستگير شده و به فرمان ابن‏زياد به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir