ابوطفيل عامر بن واثله

عنوان :
ابوطفيل عامر بن واثله
عامر بن واثلة الکنافي المکي و بعضي نام او را عمرو بن واثلة گفته‏اند و نسب او اين است: عامر بن واثلة بن عبدالله بن عمرو بن جحش بن حري. به سال احد بزاد و هشت سال از حيات رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم را دريافت و به زمان خلافت علي عليه‏السلام به کوفه شد و مصاحبت آن حضرت گزيد و در همه‏ي مشاهد در رکاب او بود و آن گاه که علي عليه‏السلام درجه‏ي شهادت يافت به مکه رفت و اقامت گزيد تا در سال مائه (100 هجري) هم به آنجا درگذشت. ابن ابي‏حيثمه او را در شمار شعراي صحابه درآورده است و گويد او مردي فاضل و عاقل و حاضر جواب و فصيح و از شيعيان علي بود و آن حضرت او را بر ديگران فضيلت مي‏نهاد.
وي يکي از سربازان (پير) مختار بن ابوعبيد ثقفي بود. در آخرين نبرد مصعب بن زبير عليه مختار، هنگامي که مختار و يارانش در قصر دار الحکومه محاصره شده بودند«ابوطفيل»، هنگامي که ديد مختار قصد تسليم شدن ندارد، خود را از بالاي قصر به زمين پرتاب کرد و جان سالم به در برد آن گاه موفق به فرار شد و به مناسبت نجات خود شعري گفت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir