ابي ‏مسلم نخعي

عنوان :
ابي ‏مسلم نخعي
در سال 72 ه. ق عبد الملک مروان با سپاهي عظيم، براي تصرف عراق به جنگ مصعب بن زبير آمد و در نزديکي دجله، جنگ سختي بين نيروهاي کوفه و بصره و ارتش شام در گرفت که مصعب و ابراهيم اشتر کشته شدند و عبدالملک مروان بر عراق مسلط شد. وي وارد کوفه شد و در دارالاماره نشست و سر بريده‏ي مصعب را جلوي او نهادند.
تاريخ آيينه‏ي عبرت و پند بزرگي براي انسان است. در اين جا حضار تا صحنه را ديدند ناگهان صحنه‏هاي مشابه آن در اذهان تداعي نمود. مردي از عرب به نام «ابي‏مسلم نخعي» برخاست و خطاب به عبدالملک مروان خليفه‏ي پيروز و مغرور اموي چنين گفت: «من در همين مکان (دارالاماره) کوفه بودم و ديدم که سر بريده‏ي حسين بن علي عليه‏السلام را جلوي ابن زياد نهادند و چندي بعد ديدم سر بريده‏ي ابن‏زياد را در همين مکان جلوي مختار گذاشتند و مدتي نگذشت که ديدم سر بريده‏ي مختار را در اينجا جلوي مصعب بن زبير قرار دادند و حال، سر بريده‏ي مصعب را جلوي تو مي‏بينم. و سپس اضافه کرد خدا امير عبد الملک را از تکرار اين صحنه حفظ کند.
عبدالملک سخت وحشت زده شد و از آن محل که تالار مخصوص قصر بود برخاست و دستور داد آن تالار و قبه را خراب کردند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir