احنف بن قيس

عنوان :
احنف بن قيس
وي ريش سفيد مردم بصره بود. «زياد بن عمرو عتکي» که يکي از حاميان و همفکران «مثني بن مخربة بن عبدي، هم پيمان مختار بن ابوعبيد ثقفي» بود، با شنيدن خبر درگيري نيروهاي طرفدار ابن‏زبير به فرمان«قباع» که در «مدينه الرزق» بوقوع پيوسته بود با شتاب، سوار بر اسب شد و وارد مسجد بصره گرديد. «قباع» بالاي منبر نشسته بود. «زياد» فرياد زد: «اي قباع، نيروهايت را از مقابل برادران ما برگردان و در غير اين صورت با آنان خواهيم جنگيد»، «قباع» «احنف بن قيس» و «عمرو بن عبدالرحمن»، نماينده‏ي ابن‏زبير را خواست و به آنان مأموريت داد که بين مردم بصره را اصلاح کنند و جلوي درگيري را بگيرند. «احنف و عبدالرحمن»، به سوي طايفه‏ي «عبد القيس» آمدند و «احنف» فرياد زد: اي مردم «بکر» و «ازد»! مگر شما در بيعت ابن‏زبير نيستيد؟ همه گفتند: آري، ولي حاضر نيستيم با برادرانمان درگير شويم و يا آنان را تسليم شما کنيم. «احنف» گفت: ما کاري به آنان نداريم، آنان آزادند، هر کجا که مي‏خواهند بروند و اين شهر و مردمش را آسوده بگذارند و در اين جا فتنه بر پا نکنند. «زياد» و «مالک بن مسمع» خود را به «مثني» و نيروهايي که مجددا دور او جمع شده بودند رساندند و گفتند: «به خدا سوگند ما هم عقيده‏ي شما نيستيم و مخالف مختار هستيم، اما نخواستيم شما را سرکوب کنند، به همان کوفه برويد که آن جا پايگاه شماست».«مثني» هنگامي که ديد دعوت بيشتر اثري ندارد، سخن آنان را پذيرفت و با افراد خود به سوي کوفه حرکت کرد. «احنف» با ناراحتي به شهر «بصره» بازگشت و مي‏گفت: (هرگز در رأي خود خطا نرفتم مگر امروز که اين قوم (مثني و يارانش) و طايفه‏ي مهم «بکر و ازد» را پشت سر خود نهادم.»
گويا «احنف بن قيس» از جمله معانديني بوده است که«مختار» را «کذاب» خطاب مي‏کرده. چنان که مختار نامه‏اي بدين مضمون به «احنف» نوشت: «از مختار به احنف بن قيس و مريدان و ياران او، شما به صلحيد، اما بعد، واي از دست طايفه‏ي «مضر»، احنف بن قيس، خود به جهنم مي‏رود به طوري که ديگر نتوان او را نجات داد، من به رقم تقدير مسلط نيستم، شنيده‏ام مرا کذاب خوانده‏اي، مهم نيست زيرا پيامبران نيز به اين تهمت متهم مي‏شوند و من که از آنان بهتر نيستم.»

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir