زربي

عنوان :
زربي
غلام مختار ابوعبيد ثقفي بود. هنگام قيام مختار در کوفه، شمر توانست از معرکه‏ي کوفه، جان سالمي بدر برد و از شهر کوفه خارج شود. مختار غلامي داشت به نام «زربي» اين شخص که ظاهرا ايراني الاصل و از هواداران اهل بيت عليهم‏السلام و از شيعيان بود، وي جواني زيرک و باهوش بود. مختار، زربي را همراه گروهي که حدود ده نفر مي‏شدند، مأمور پيدا کردن شمر نمود. «مسلم بن عبدالله ضيابي» گويد: «من نيز جزء فراريان، همراه شمر، از کوفه متواري شدم. و زربي همچنان به دنبال ما بود که از کوفه خارج شديم و اسبهاي ما لاغر و ناتوان بودند ولي اسب زربي چابک و زيرک. بالاخره خود را به ما رساند، هنگامي که او نزديک ما شد، شمر به او گفت: «شما از من دور شويد شايد منظور اين غلام کسي جز من نباشد.» ما اسبهايمان را تاختيم و دور شديم و زربي به قصد جان شمر به سوي او تاخت، شمر با تاکتيکي خاص، او را به دنبال خود کشاند تا او از يارانش جدا شد. شمر، هنگامي که زربي را تنها يافت به او حمله برد و ضربتي بر پشتش وارد کرد که پشتش شکست و زربي به شهادت رسيد. و بدين سان، شمر از مهلکه جان سالم بدر برد. هنگامي که خبر ناکام ماندن مأموريت زربي به مختار رسيد، مختار با ناراحتي گفت: اگر زربي با من مشورت کرده بود، به او توصيه مي‏کردم که تنها به دنبال «ابوالسابغة» (شمر) نرود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir