سايب بن مالک اشعري

عنوان :
سايب بن مالک اشعري
وي يکي از پنج نفر افراد مطمئن و صادقي بود که به عنوان رابط پيامها،نقشه‏ها و برنامه‏هاي مختار بن ابوعبيد ثقفي را به افراد مورد اعتماد مي‏رساند و براي قيام به رهبري مختار، از مردم به طور کاملا پنهاني، بيعت مي‏گرفت. وي از سران شيعه‏ي عراق بود. اين پنج نفر عبارت بودند از: «سايب بن مالک اشعري»، «يزيد بن انس»، «احمر بن شميط»، «رفاعة بن شداد فتيابي» و «عبدالله بن شداد بجلي». افراد مزبور به طور جدي، کار مقدمات قيام را مخصوصا، از نظر جذب نيرو به شدت پيگيري مي‏کردند.
استاندار جديد کوفه (ابن‏مطيع) که از سوي ابن‏زبير به استانداري منصوب شده بود، به منبر رفت و نظام اداره‏ي استان را براي مردم توضيح داد. «سايب بن مالک اشعري» که از سران شيعيان و مردي بانفوذ و غيوري بود برخاست و در جواب ابن‏مطيع گفت: «ما جز به حکم و روش علي بن ابي‏طالب عليه‏السلام که تا آخرين لحظات زندگي با عدالت با ما رفتار کرد، به قانون و روش ديگري ترجيح نخواهيم داد». «يزيد بن انس» که از بزرگان کوفه بود، به تأييد سايب بن مالک، برخاست و بر گفتار او تأکيد کرد و گفت: «نظر ما نيز نظر سايب است».
«حميد بن مسلم» کوفي، از جمله کساني بود که در جريان نهضت امام حسين عليه‏السلام از اول تا آخر حضور داشت. وي در جريان کربلا، تقريبا عنوان وقايع نگار را داشته و بسياري از تاريخ حوادث کربلا، از قبل و بعد آن را نقل کرده است. حميد بن مسلم گويد: مختار، «سائب بن مالک اشعري» را با گروهي مسلح به سراغ ما فرستاد، من به خارج کوفه به طايفه‏ي عبدالقيس پناه بردم و «عبدالله» و «عبدالرحمان» فرزندان «اصلخب» نيز به دنبال من به آن جا آمده و مخفي شديم. نيروهاي سائب، آن دو نفر را تعقيب کردند و من از فرصت استفاده نمودم و موفق شدم فرار کنم و نجات پيدا کردم اما آن دو نفر دستگير شدند و در مسير خود، فرد ديگري از عاملان کربلا به نام«عبدالله بن وهب» از طايفه‏ي حمدان نيز دستگير شد. و همه را دسته جمعي به نزد مختار بردند، مختار که خوب به جرم آنان آگاه بود بلافاصله دستور داد در مقابل بازار آنان را اعدام کردند.
و حميد بن مسلم گويد: اين شعر را درباره‏ي نجات خود از چنگ مختار سرودم:
«ديدي چگونه از آن وحشت، نجات يافتم در حالي که من خود اميدي به نجات نداشتم».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir