شريک بن جدير

عنوان :
شريک بن جدير
وي از هواداران و پيروان قيام مختار بن ابوعبيد ثقفي بود. او در جنگ عليه نيروهاي ابن‏زياد شرکت جست. و در سپاه مختار تحت فرماندهي ابراهيم بن اشتر جزء پهلوانان بود.
«شريک بن جدير» مردي که فرمانده‏ي جنايتکار شامي را کشت از ياران نزديک اميرمؤمنان عليه‏السلام بود و تا آخرين لحظه حيات حضرت، در کنار ايشان بود و در جنگ صفين، مردانگي‏ها از خود نشان داد و يک چشمش در آن جنگ آسيب ديده بود. پس از شهادت علي عليه‏السلام، به «بيت المقدس» رفت و هنگامي که خبر شهادت مظلومانه‏ي امام حسين عليه‏السلام را شنيد، چنين گفت: به خدا عهد مي‏بندم، اگر ياوراني پيدا کنم که خونخواه حسين عليه‏السلام باشند پسر مرجانه (ابن‏زياد) را خواهم کشت و يا در مقابل او کشته خواهم شد و هنگامي که خبر قيام مختار را شنيد خود را به او رساند و در کنار مختار بود، «مختار»، در اعزام ارتش ابراهيم به سوي لشکر شام، فرماندهي قوم «ربيعه» را به شريک سپرد و شريک با 300 تن از ياران خود چنين گفتند: که با خدا عهد بسته‏ايم، و اين 300 نفر، به عنوان گروه شهادت طلب با شريک «بيعت مرگ» کردند و در حمله لشکر «ابراهيم»، به ارتش شام، شريک و ياران شهادت پيشه‏ي او آنچنان مردانه جنگيدند که دشمن را به هزيمت دادند و تا مقر فرماندهي «ابن‏زياد»، پيشروي کردند و جز صداي چکاچک شمشيرها و فرياد «يا لثارات الحسين» ياران شريک، چيز ديگر به گوش نمي‏رسيد و شريک هميشه مي‏گفت:

کل عيش قد اراه قذرا
غير رکز الرمح في ظل الفرس

«زندگي از نظر من بي‏ارزش است مگر آن گاه که نيزه بر زمين بکوبي و در سايه‏اش باشي، يعني زندگي شرافتمندانه، در ميدان نبرد است».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir