عبدالرحمن بن شريح‏

عنوان :
عبدالرحمن بن شريح‏
وي از ياران مورد اعتماد «مختار ثقفي» و مردي بانفوذ و داراي شخصيت و احترام بود. «عبدالرحمن بن شريح» براي مشورت پيرامون مسأله‏ي بيعت با «مختار» و قيام وي، به خانه‏ي «سعر بن ابي‏سعر حنفي»، از سران شيعه رفت. اتفاقا بعضي از سران کوفه در خانه‏اش جلسه داشتند که عبارت بودند از:
«سعيد بن منقذ ثوري»، «اسود بن جراد کندي» و «قدامة بن مالک جشمي» عبدالرحمن، از ديدار آنان شاد گشت و سپس بعد از حمد و ثناي الهي چنين گفت: «... مختار مي‏خواهد قيام کند و ما را نيز دعوت به همکاري کرد و ما هم با او بيعت کرده‏ايم و قول مساعدت داده‏ايم، ولي نمي‏دانيم واقعا او از طرف «ابن‏حنيفه» مأمور به قيام است يا خودش چنين برنامه‏اي دارد؟». من پيشنهاد مي‏کنم براي روشن شدن مطلب، خودمان به ديدار «محمد بن حنفيه» برويم و جريان را از او بپرسيم، اگر او مختار را تصديق کرد و اجازه داد که به او بپيونديم، با او همراهي مي‏کنيم و اگر انکار کرد و ما را از کمک به او منع نمود، تکليفمان روشن مي‏شود و از او کناره مي‏گيريم.
پس از آنکه براي شيعيان کوفه روشن شد از جانب اهل بيت پيامبر عليهم‏السلام مورد تأييد است، عبدالرحمن بن شريح به نمايندگي از همفکران خود، پس از حمد و ثناي الهي خطاب به گروهي از شيعيان گفت: «اي گروه شيعه، ما مي‏خواستيم جريان (حقانيت مختار) هم براي خودمان و هم براي شما و شيعيان روشن شود. به همين منظور به مدينه رفتيم و با محمد حنفيه ملاقات کرديم و درباره‏ي قيام از او سؤال کرديم، او در پاسخ، ما را امر کرد که از مختار اطاعت و حمايت کنيم و پشتيبان او باشيم و دعوت او را بپذيريم. حال، با قلبي آرام و ميل باطني خود، بدون کمترين شک و ترديدي، راهمان مشخص شد و بابصيرت، دعوت او را پذيرفتيم تا ما را با دشمنان اهل بيت وارد معرکه‏ي قتال کند. اي کساني که در اين مجلس حاضر هستيد، حاضرين اين مطلب را به غايبين برسانند و آماده‏ي کارزار شوند».
عبدالرحمان، سخن خود را تمام کرد و نشست و جمعيت، از آن جلسه پراکنده شدند و همه همفکر و هم‏سخن بودند، و به دنبال آن، شيعيان متحد شدند، و اعلام همکاري کردند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir