عبدالله بن ورقاء

عنوان :
عبدالله بن ورقاء
در زمان قيام مختار بن ابوعبيد ثقفي، عليه نيروهاي ابن‏زياد (به فرماندهي ابراهيم بن اشتر) عبدالله بن ورقاء جزء سربازان شجاع نيروهاي مختار بود. هنگامي که فرمانده جناح چپ نيروهاي مختار - علي بن مالک جشمي - به شهادت رسيد، با به شهادت رسيدن علي بن مالک ميسره‏ي لشکر ابراهيم با شکست مواجه شد. در اين هنگام «عبدالله بن ورقاء»، که از شيعيان شجاع و افسران دلير ارتش ابراهيم بود، خود را به ميسره لشکر رساند و پرچم سرنگون شده‏ي «علي» را برداشت و فرياد زد: «اي لشکريان خدا! به طرف من بياييد و جمعيت را که در حال هزيمت بودند به دور خود جمع کرد. و به سرعت آنان را سازماندهي کرد. و گفت: «ببينيد فرمانده‏ي شما ابراهيم، در حال نبرد است، با من حرکت کنيد تا به سوي او برويم، آنان ديدند ابراهيم سر را برهنه کرده و چون شير شمشير برکشيده و فرياد مي‏زند: «اي لشکريان خدا به نزد من بياييد که من پسر اشترم. بهترين فراريان شما کساني هستند که باز به دشمن حمله کنند و کسي که به ميدان بيايد پشيمان نمي‏شود.» و نيروها به طرف ابراهيم حرکت کردند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir