آزادگي

نوع اصطلاح :
عنوان :
آزادگي
از مهمترين درسهاي نهضت کربلا و از الفباي نخستين فرهنگ عاشورا، آزادگي و حريت ‏و تن به ظلم ندادن و اسير ذلت نشدن است.حسين بن علي‏ «ع‏» فرموده است: «موت في‏عز خير من حياة في ذل‏»[1] .
مرگ با عزت بهتر از زندگي با ذلت است.نيز در مقابل تسليم و بيعت، فرمود: «لا و الله، لا اعطيهم بيدي اعطاء الذليل و لا اقر اقرار العبيد» دست ذلت به شما نمي‏دهم و چون بردگان ‏تسليم شما نمي‏شوم.
همچنين در کربلا وقتي آن حضرت را ميان جنگ يا بيعت مخير کردند، فرمود:
«الا و ان الدعي بن الدعي قد رکزني بين اثنتين، بين السلة و الذلة، هيهات منا الذلة...»[2] ناپاک ‏ناپاکزاده مرا بين دو چيز، شمشير و ذلت مخير قرار داده است، ذلت از ما بسيار دور است.

بر ما گمان بندگي زور برده‏اند
اي مرگ همتي که نخواهيم اين قيود

از آستان همت ما ذلت است دور
و اندر کنام غيرت ما نيستش ورود

در نبرد عاشورا نيز در حمله‏هايي که به صفوف دشمن مي‏کرد، رجز مي‏خواند و مي‏فرمود:
«الموت اولي من رکوب العار و العار اولي من دخول النار»[3] .
مرگ، بهتر از ننگ است و ننگ، بهتر از دوزخ!وقتي که مجروح بر زمين افتاده بود، شنيد که سپاه دشمن قصد حمله به حرم و خيمه‏گاه او را دارد، بر سرشان فرياد کشيد: «ياشيعة آل ابي سفيان!ان لم تکن لکم دين و کنتم لا تخافون المعاد فکونوا احرارا في‏دنياکم...»[4] ؛ اي پيروان آل ابوسفيان! اگر دين نداريد و از قيامت نمي ترسيد، پس در دنيايتان آزاده باشيد.

گر شما را به جهان ديني و آييني نيست‏
لا اقل مردم آزاده به دنيا باشيد

نهضت عاشورا، به همه مظلومان، درس مبارزه و به همه مبارزان، الهام مقاومت وروحيه آزادگي داده است. «درس آزادي به دنيا داد، رفتار حسين!».گاندي، مصلح بزرگ‏هند گفته است:
«من براي مردم هند، چيز تازه‏اي نياوردم.فقط نتيجه‏اي را که از مطالعات و تحقيقاتم‏ درباره تاريخ زندگي قهرمانان کربلا به دست آورده بودم، ارمغان ملت هند کردم.اگر بخواهيم‏هند را نجات دهيم، واجب است همان راهي را بپيماييم که حسين بن علي‏ «ع‏» پيمود.»[5] .

درس آزادي به دنيا داد رفتار حسين
بذر همت در جهان افشاند افکار حسين

با قيام خويش بر اهل جهان معلوم کرد
تابع اهل ستم گشتن بود عار حسين

مرگ با عزت، زعيش در مذلت بهتر است
نغمه‏اي مي‏باشد از لعل درربار حسين[6] .پی نوشتها :
[1] مناقب، ابن شهرآشوب، ج 4 ص 68.
[2] لهوف، ص 57.
[3] کشف الغمه، ج 2 ص 32.
[4] بحار الانوار، ج 45 ص 51، مقتل خوارزمي، ج 2 ص 32.
[5] حسين، پيشواي انسانها، ص 30.
[6] طوفان.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir