روز شمار قيام کربلا

نوع اصطلاح :
عنوان :
روز شمار قيام کربلا
در اين قسمت، حوادثي را که در ارتباط با نهضت عاشورا در شام، مدينه، کوفه، مکه، کربلا و... به ترتيب زماني اتفاق افتاده است، مي‏آوريم:
15 رجب 60 هجري: مرگ معاويه در شام و نشستن يزيد به جاي پدر.
28 رجب 60: رسيدن نامه يزيد به والي مدينه مبني بر بيعت گرفتن از حسين‏ «ع‏» و ديگران.
29 رجب 60: فرستادن وليد، کسي را سراغ سيد الشهدا و دعوت به آمدن براي‏ بيعت، ديدار امام حسين‏ «ع‏» از قبر پيامبر و خداحافظي، سپس هجرت از مدينه، همراه با اهل بيت و جمعي از بني هاشم.
3 شعبان 60: فرستادن وليد، کسي را سراغ سيد الشهدا و دعوت به آمدن براي بيعت، ديدار امام حسين‏ «ع‏» از قبر پيامبر و خداحافظي، سپس هجرت از مدينه، همراه با اهل بيت‏ و جمعي از بني هاشم.
ورود امام حسين‏ «ع‏» به مکه و ملاقاتهاي وي با مردم.
10 رمضان 60: رسيدن نامه‏اي از کوفيان به دست امام، توسط دو نفر از شيعيان کوفه.
15 رمضان 60: رسيدن هزاران نامه دعوت به دست امام، سپس فرستادن مسلم بن‏عقيل به کوفه براي بررسي اوضاع.
5 شوال 60: ورود مسلم بن عقيل به کوفه، استقبال مردم از وي و شروع آنان به بيعت.
11 ذي قعده 60: نامه نوشتن مسلم بن عقيل از کوفه به امام حسين و فراخواني به‏آمدن به کوفه.
8 ذي حجه 60: خروج مسلم بن عقيل در کوفه با چهار هزار نفر، سپس پراکندگي‏ آنان از دور مسلم و تنها ماندن او و مخفي شدن در خانه طوعه.تبديل کردن امام حسين‏ «ع‏» حج را به عمره در مکه، ايراد خطبه براي مردم و خروج از مکه همراه با 82 نفر از افرادخانواده و ياران به طرف کوفه.دستگيري هاني، سپس شهادت او.
9 ذي حجه 60: درگيري مسلم با کوفيان، سپس دستگيري او و شهادتش بر بام‏ دار الاماره کوفه، ديدار امام حسين با فرزدق در بيرون مکه.
ذي حجه 60: بر خورد امام حسين‏ «ع‏» با حر و سپاه او در منزل‏ «شراف‏».
ذي حجه 60: دريافت مجدد خبر شهادت مسلم بن عقيل و قيس بن مسهر در منزل‏ «عذيب الهجانات‏».
2 محرم 61: ورود امام حسين‏ «ع‏» به سرزمين کربلا و فرود آمدن در آنجا.
3 محرم 61: ورود عمر سعد به کربلا، همراه چهار هزار نفر از سپاه کوفه و آغاز گفتگوي وي با امام براي وادار کردن آن حضرت به بيعت و تسليم شدن.
5 محرم 61: ورود شبث بن ربعي با چهار هزار نفر به سرزمين کربلا.
7 محرم 61: رسيدن دستور از کوفه بر ممانعت‏ سپاه امام از آب، ماموريت پانصد سوار دشمن بر شريعه فرات به فرماندهي عمرو بن حجاج.
9 محرم 61: ورود شمر با چهار هزار نفر به کربلا، همراه با نامه ابن زياد به عمر سعد، مبني بر جنگيدن با حسين‏ «ع‏» و کشتن او، و آوردن امان نامه براي حضرت عباس‏ «ع‏» و حمله‏ مقدماتي سپاه عمر سعد به اردوگاه امام و مهلت ‏خواهي امام براي نماز و نيايش در شب عاشورا.
10 محرم 61: درگيري ياران امام با سپاه کوفه، شهادت امام و اصحاب، غارت ‏خيمه‏ها، فرستادن سر مطهر امام به کوفه، توسط خولي.
11 محرم 61: حرکت‏سپاه عمر سعد و نيز اسراي اهل بيت از کربلا به کوفه، پس از آنکه عمر سعد بر کشته‏هاي سپاه خود نماز خواند و آنان را دفن کرد و اهل بيت را برشترها سوار کرده به کوفه برد.
1 صفر 61: ورود اسراي اهل بيت‏ «ع‏» از کربلا به دمشق.
20 صفر: بازگشت اهل بيت‏ «ع‏» از سفر شام به مدينه.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir