زيارت ناحيه مقدسه

نوع اصطلاح :
عنوان :
زيارت ناحيه مقدسه
زيارتنامه‏اي است که به امام زمان‏ «ع‏» نسبت داده شده و شيخ طوسي با سندهاي خود آن را روايت کرده است.به اين صورت که در سال 252 هجري از ناحيه مقدس حضرت‏ حجت‏ «عج‏» اين روايت به دست‏شيخ محمد بن غالب اصفهاني صادر شده است. متن‏ زيارت، خطاب به سيد الشهدا و شهداي کربلاست و نام يکايک آنان، اغلب با ذکر اوصاف ‏و خصوصياتشان و نيز اسامي قاتلان آن شهدا در آن آمده است.آغاز زيارت، اينگونه ‏است: «السلام عليک يا اول قتيل من نسل خير سليل...».متن زيارت، در کتاب اقبال سيد بن‏طاووس، ص 573 و نيز در بحار الانوار، ج 98، ص 269 نقل شده است.زيارت رجبيه نيز مشتمل بر اسماء شهداست که در بحار (ج 98، ص 340) ذکر شده است.در اين زيارت، به برخي حوادث پس از شهادت امام حسين‏ «ع‏» و اوضاع کربلا و اهل بيت و ذو الجناح و سراسيمه شدن عترت پيغمبر در آن صحرا نيز اشاره شده است.[1] .


پی نوشتها :
[1] براي تحقيق پيرامون سند اين زيارت و صحت آن، ر.ک: «انصار الحسين‏»، ص 146 تا 162.در ضمن، در ج 45، بحار الانوار، ص 65 نيز اين زيارت آمده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir