اسماء بن خارجه‏ي فزاري

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسماء بن خارجه‏ي فزاري
خويش مادرش حسن مثني بن الحسن عليهماالسلام بود. چون امام حسين عليه‏السلام و اهل بيت آن حضرت را اسير کردند حسن نيز دستگير شد. اسماء بن خارجه‏ي فزاري او را از ميان اسيران اهل بيت بيرون آورد و گفت به خدا قسم نمي‏گذارم که به اين فرزند بدي و سختي برسد. عمر سعد نيز امر کرد که حسن را به او واگذاريد و اين سخن از بهر آن گفت که مادر حسن مثني، «خوله» از قبيله‏ي فزاره بود چنانچه اسماء بن خارجه نيز «فزاري» و از قبيله‏ي خوله بود.
«اسماء بن خارجه» و «زائدة بن قدامه ثقفي» که از عمو زادگان مختار بودند به ملاقات مختار بن ابوعبيد ثقفي در زندان مي‏رفتند و پيامها و اخبار مختار را بيرون از زندان منعکس مي‏کردند.
اسماء بن خارجه از عاملين حادثه کربلا بود. وي در به شهادت رساندن مسلم بن عقيل دست داشت. در زمان قيام مختار متواري شد. مختار نيز خانه او و بستگانش را که با او همکاري نموده بودند ويران ساخت.
اسماء بن خارجه از طايفه فزاري، کسي است که در به شهادت رساندن مسلم بن عقيل دست داشت. مختار درباره‏ي او مي‏گفت: به خداي آسمان و زمين و نور و ظلمت سوگند که آتش سرخ از آسمان بر خانه‏ي اسماء فرود آيد و خانه‏اش را خاکستر کند.
هنگامي که اسماء سخنان مختار را شنيد، گفت: ابواسحاق، خوب قافيه بندي کرده، نه به خدا ديگر جاي ماندن نيست، و متواري شد و به سوي بيابانها رفت و به بستگانش پيوست. مختار دستور داد خانه‏ي او و پسر عموهاي وي که هم فکر او بودند و او را پناه داده بودند منهدم کردند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir