جابر بن عبدالله انصاري

نوع اصطلاح :
عنوان :
جابر بن عبدالله انصاري
از صحابه‏ي بافضيلت رسول خدا بود. جابر و عطيه، که هر دو از بزرگان شيعه بودند، پس از شهادت امام حسين عليه‏السلام در اولين اربعين به زيارت کربلا آمدند. جابر بن عبدالله، پانزده سال پيش از هجرت در مدينه به دنيا آمد. از طايفه‏ي خزرجيان بود.او و پدرش عبدالله بن حرام از پيشتازان اسلام بودند. پدرش در جنگ احد به شهادت رسيد. جابر از مسلمانان پيش از هجرت و از اصحاب بافضيلت رسول خدا بود که در 19 غزوه، از جمله جنگ بدر در رکاب پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم حضور داشت و در جنگ صفين نيز در رکاب علي عليه‏السلام جنگيد. اين محدث بزرگ شيعه در اواخر عمر نابينا شده بود و با همان حال، همراه عطيه عوفي به زيارت کربلا آمد، در فرات غسل کرد و خود را معطر ساخت و به طرف قبر سيدالشهدا عليه‏السلام رفت و آن جا را زيارت نمود. جابر بن عبدالله در بازگشت به عطيه گفت:
«احب محب آل محمد ما احبهم و ابغض مبغض آل محمد ما ابغضهم و ان کانوا صواما قواما...»
دوستدار آل محمد را دوست بدار و دشمن آل محمد را دشمن بدار تا وقتي که با آل محمد دشمني مي‏کنند، هر چند اهل روزه و نماز باشند. وي در کوچه‏هاي مدينه به دنبال امام محمد باقر عليه‏السلام مي‏گشت. وقتي خدمت آن حضرت رسيد، سلام رسول خدا را به او رساند. وي آخرين فرد از حاضران پيمان عقبه بود که تا آن هنگام زنده مانده بود.
بدن او را به جرم دوستي اهل بيت عليهم‏السلام، در زمان حجاج بن يوسف داغ نهادند. جابر در سال 78 هجري، در ايام عبدالملک مروان، در سن نود و چند سالگي از دنيا رفت و در بقيع به خاک سپرده شد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir