حجاج بن زيد تميمي

نوع اصطلاح :
عنوان :
حجاج بن زيد تميمي
از قبيله بني‏سعد بن تميم، که تيره‏اي از عدنان اهل بصره بوده است. او به عنوان فرستاده امام حسين عليه‏السلام نامه‏هايي از آن حضرت براي مسعود بن عمرو ازدي و ديگر بزرگان بصره برده و آنان را براي ياري امام عليه‏السلام دعوت کرد. آن گاه جواب مسعود بن عمرو را براي آن حضرت آورده و همچنان در خدمت حضرت امام حسين عليه‏السلام بود تا اين که در روز عاشورا به شهادت رسيد. حجاج به همراهي قعنب بن عمرو خدمت امام حسين عليه‏السلام رسيدند. حضرت امام حسين عليه‏السلام نامه‏هايي را توسط حجاج بن زيد و قعنب بن عمرو براي بزرگان بصره از جمله به منذر بن جارود عبدي، يزيد بن مسعود نهشلي، احنف بن قيس و مسعود بن عمرو فرستاد. احنف در جواب امام عليه‏السلام نوشت که صبر کرده و روي او حساب کند هر چند او در جنگ جمل موضع مناسبي نداشت.
و منذر که پدر زن ابن‏زياد هم بود، جواب مناسبي نداد.
و مسعود بن عمرو بهترين جواب را توسط حجاج فرستاد و با مسئله حرکت آن حضرت برخورد مناسبي داشته ولي موفق به حضور در کربلا نشد.
احتمالا منظور از حجاج بن زيد سعدي در زيارت ناحيه و حجاج بن يزيد در زيارت رجبيه همان حجاج بن بدر باشد.
بنا به قولي در بعد از ظهر عاشورا و بنا به قولي در حمله نخست به شهادت رسيد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir