حجاج بن مسروق

نوع اصطلاح :
عنوان :
حجاج بن مسروق
حجاج بن مسروق بن جعف بن سعد العشيرة المذحجي الجعفي. اصالتا يمني ولي مقيم کوفه و منسوب به جعفي که تيره‏اي از قبيله مذحج و از غرب قحطان بود. بلاذري نام وي را به صورت حجاج بن مسروق بن مالک بن کثيف بن عتبه بن الجعفي، آورده است.
اهم سوابق و فضايل حجاج:
از شيعيان مخلص و از اصحاب بزرگوار حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام و مؤذن حضرت امام حسين عليه‏السلام هنگام نمازهاي پنجگانه بوده و هنگامي که حضرت سيدالشهداء عليه‏السلام از مدينه وارد مکه شدند حجاج هم از کوفه به سوي مکه جهت زيارت امام عليه‏السلام مهاجرت کرده و در خدمت آن حضرت به کربلا آمده و در روز عاشورا به فيض شهادت نايل گشت.
کاروان حسين عليه‏السلام که به منزل قصر بني‏مقاتل رسيد، خيمه‏اي را در مکان مرتفعي مشاهده کردند که عبيدالله حر جعفي در آن نشسته بود.
امام عليه‏السلام حجاج بن مسروق و يزيد بن مغفل را براي دعوت عبيدالله به سوي او فرستاد و او قبول نکرد که به نصرت امام عليه‏السلام بشتابد.
عبيدالله حر از شاگردان حضرت علي عليه‏السلام بود ولي از آن جايي که با بعضي از بني‏اميه رفاقت داشت، سرانجام نه تنها آن تربيت علوي عليه‏السلام را از دست داد، بلکه در جنگ صفين جزو لشگريان معاويه بود.
او با ترک امام حسين عليه‏السلام تا آخر عمر بنا به اعتراف خودش در عذاب وجدان، و حسرت افسوس بسر برد و عاقبت به خير هم نشد.
وقتي که اردوي امام عليه‏السلام در قادسيه براي اولين بار با حر رياحي برخورد کردند و او مانع حرکت شد، هنگام نماز ظهر بود، امام عليه‏السلام به حجاج بن مسروق فرمود، اذان بگويد آن گاه نماز جماعت به امامت امام عليه‏السلام برقرار شده و حر هم به آن حضرت اقتدا کرد.
حجاج در روز عاشورا از امام عليه‏السلام اجازه جهاد گرفته و روانه ميدان شد، و بعد از ساعتي جنگ با کوفيان، در حالي که آغشته به خون بود، خدمت آن حضرت رسيده و اشعار زير را قرائت کرد:

فدتک نفسي هاديا مهديا
اليوم القي جدک النبيا(ص)

ثم اباک ذالندي عليا عليه‏السلام
ذاک الذي نعرفه وصيا

«جانم به قربانت اي حسيني که هدايت شده و هدايت کننده‏اي - امروز جدت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم و پدرت علي عليه‏السلام صاحب سخاوت و بخشش را ملاقات مي‏کنم. علي عليه‏السلام همان کسي است که من او را وصي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم مي‏دانم.»
امام عليه‏السلام به حجاج فرمودند: من هم بعد از تو، جدم و پدرم را ملاقات مي‏کنم. آن گاه حجاج دوباره به ميدان بازگشت و بعد از ساعتي جهاد به شهادت رسيد.
نام او در زيارت ناحيه مقدسه وارد شده است:
«السلام علي الحجاج بن مسروق الجعفي».
جعفي: منسوب به جعفي بن سعد، عشيره‏اي از «مذحج» و از عرب قحطان. (يمن و عرب جنوب)
نام وي در تاريخ طبري، زيارت ناحيه و بحارالانوار آمده است. خوارزمي نيز از او نام برده است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir