حنظلة بن اسعد شبامي

نوع اصطلاح :
عنوان :
حنظلة بن اسعد شبامي
حنظله بن اسعد بن شبام بن عبدالله بن اسعد بن حاشد بن حمدان الحمداني الشبامي بوده و بني‏شبام تيره‏اي از حمدان مي‏باشند.
حنظله اهل کوفه بوده است.
و در بعضي از منابع به اشتباه شبامي را شامي استنساخ کرده‏اند و به تصور اين که دو حنظله در تاريخ هست يکي حمداني و ديگري شامي، و اين اشتباه است. و حنظله فرزندي به نام علي داشته که در کتب تاريخ از جمله طبري در نقل حوادث بر او استناد مي‏کنند.
حنظلة خدمات و فضايل قابل توجهي داشته:
او از رجال سرشناس شيعه، سخنوري فصيح، شجاع و قاري قرآن بوده است.
قبل از عاشورا و تاسوعا در کربلا به خدمت امام حسين عليه‏السلام رسيد و با توجه به لياقتهايي که داشت، امام عليه‏السلام او را براي احتجاج پيش ابن‏سعد فرستاد.
وقتي که اصحاب همگي شهيد شدند و جز چند نفر باقي نمانده بود و دشمن مرتب تيرباران مي‏کرد.حنظله خود را همچون سپري در مقابل حضرت امام حسين عليه‏السلام قرار داد و تيرها و نيزه‏ها و شمشيرهايي را که امام عليه‏السلام را هدف قرار مي‏دادند به جان مي‏خريد.
حنظله در اين حال، سخنراني و موعظه‏هايي را در مقابل لشگر قساوت پيشه ايراد نمود که قسمتي از آن به شرح ذيل مي‏باشد:
«يا قومي اني اخاف عليکم مثل يوم الاحزاب، مثل داب قوم نوح و عاد و ثمود و الذين من بعدهم و ما الله يريد ظلما للعباد، و يا قوم اني اخاف عليکم يوم التناد،يوم تولون مدبرين، ما لکم من الله من عاصم و من يضلل الله فماله من هاد. يا قوم تقتلوا حسينا فيسحتکم الله بعذاب (و قد خاب من افتري)».
«اي قوم، من بر شما از روزي همانند روز عذاب اقوام و احزاب پيشين بيمناکم، مثل سرگذشت قوم نوح و عاد و ثمود و کساني که بعد ايشان بودند برحذر مي‏دارم، خداوند بر بندگانش ظلم نمي‏کند، اي قوم من بر شما از روزي بيمناکم که يکديگر را صدا مي‏زنند (و کمک مي‏طلبند ولي صدايتان جايي نمي رسد). همان روزي که، روي مي‏گردانيد و فرار مي‏کنيد، اما هيچ پناهگاهي در برابر عذاب خداوند نداريد و هر کس را خداوند (به خاطر اعمالش) گمراه سازد هدايت کننده‏اي براي او نيست.
اي قوم، حسين عليه‏السلام را مي‏کشيد و بدانيد که عذاب الهي شما را فرا مي‏گيرد و هر کس بر خدا دروغ ببندد، نوميد و شکست مي‏خورد».
آن گاه امام حسين عليه‏السلام فرمود: اي حنظله ابن اسعد رحمت خدا بر تو باد، کوفيان وقتي مستوجب عذاب شدند که دعوت حق تو را رد کردند و ناسزا بر تو و دوستانت گفتند (يا آماده قتل تو و دوستانت شدند) الآن که برادران صالحت را به شهادت رسانيده‏اند بطريق اولي مستحق و مستوجب عذاب هستند.
حنظله بن اسعد عرض کرد: درست فرمودي فدايت شوم تو داناتر هستي، آيا اجازه مي‏دهي به ميدان روم به سوي آخرت شتافته و به برادرانم ملحق شوم؟
امام عليه‏السلام فرمود: برو به سوي خيري که بهتر از دنيا و آن چه در دنياست، به سوي سرزميني که کهنه نمي‏شود.
آن گاه حنظله عرض کرد: «السلام عليک يا اباعبدالله صلي الله عليک و علي اهل بيتک و جمع الله بيننا و بينک في جنته فقال عليه‏السلام: آمين آمين»؛ سپس جهاد کرده و به شهادت رسيد.
«سلام بر تو اي اباعبدالله عليه‏السلام درود خدا بر تو و اهل بيت تو، خداوند ما را با شما در بهشت جمع گرداند، امام عليه‏السلام: آمين آمين».
نام حنظله با مختصر تغييري در زيارت ناحيه و رجبيه وارد شده است.
«السلام علي حنظلة بن سعد الشبامي».
شبامي: منسوب به شبام تيره‏اي است که از قبيله حمدان منشعب شده و از اعراب قحطان به شمار مي‏روند. (يمن، عرب جنوب).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir