و اسدالله الشهيد الحيا

نوع اصطلاح :
عنوان :
و اسدالله الشهيد الحيا
«جانم به قربانت اي حسين هدايت کننده و هدايت شده - امروز ملاقات مي‏کنم جدت حضرت نبي‏اکرم صلي الله عليه و آله و سلم و برادرت امام حسن عليه‏السلام و پدرت حضرت علي المرتضي عليه‏السلام و عموهايت جعفر طاير و حضرت حمزه را.»

امام حسين عليه‏السلام در جواب زهير، فرمودند:
«و انا القاهم علي اثرک، لا يبعدنک الله يا زهير و لعن قاتليک لعن الذين مسخوا قدرة و خنازير»
«من نيز بعد تو با آنان ملاقات خواهم نمود، اي زهير خدا تو را از رحمتش دور نگرداند و بر قاتلانت لعنت کند، همچون لعن آنان که مسخ گرديده و به صورت ميمون و خوک درآمدند».
زهير بعد از ساعتي جنگيدن، عده زيادي از دشمن را به هلاکت رسانده و سپس به دست کثير بن عبدالله شعبي و مهاجر بن اوس تميمي - لعنة الله عليهما- به شهادت رسيد.
در زيارت ناحيه مقدسه توجه خاصي به زهير شده است:
«السلام علي زهير بن القين البجلي القائل للحسين عليه‏السلام و قد اذن له في الانصراف؛ لا و الله لا يکون ذلک ابدا، اترک ابن رسول الله اسيرا في يد الاعداء و انجو؟ لا اراني الله ذلک اليوم».
«سلام بر زهير بن قين بجلي که به امام عليه‏السلام، وقتي که اجازه ترک کربلا را به او داد، عرض کرد: نه به خدا قسم، هيچ وقت تو را ترک نخواهم کرد، فرزند رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم را ترک کنم در حالي که او در دست دشمن هست؟! اين نجات است؟! خداوند آن روز را براي من نياورد.»
بجلي: منسوب به«بجليه» که فرزندان «انمار بن اراش بن کهلان» هستند، و از اعراب قحطان مي‏باشند. (يمن، عرب جنوب)

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir