سعد بن مسعود ثقفي

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعد بن مسعود ثقفي
وي عموي مختار و از ياران مخلص اميرمؤمنان و ائمه اطهار عليهم‏السلام بود.سعد بن مسعود فرمانده و رزم آوري باتجربه بود که مختار دوران نوجواني و جواني را نزد عمويش مي‏گذراند و تجربه مي‏اندوخت.
اميرمؤمنان علي عليه‏السلام پس از رسيدن به حکومت بنابر علل و حوادثي که پيش آمد رسما مرکز خلافت را از مدينه به عراق (کوفه) منتقل نمود. استانداري مدائن که از مناطق مهم مرزي عراق بود، از طرف حضرتش به عموي «مختار» واگذار گرديد. و مختار نيز در کنار عموي خود در عراق ساکن شد و در زمان حکومت امام علي عليه‏السلام در کنار حضرت در کوفه ماند و پس از شهادت امام عليه‏السلام به بصره رفت و مدتي در آنجا ساکن بود.
در جنگ صفين، اميرمؤمنان عليه‏السلام «سعد» را فرمانده‏ي طايفه‏ي قيس و عبدالقيس قرار داد. سعد بن مسعود ثقفي در آن جنگ با «فئه‏ي باغية» و دار و دسته‏ي معاويه به مبارزه پرداخت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir