عبدالاعلي بن يزيد کلبي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالاعلي بن يزيد کلبي‏
بنوعليم بن جناب تيره‏اي از قبيله‏ي «کنانة» عذره و «قضاعة» و از اعراب قحطان مي‏باشند.
از شهداي نهضت حسيني در کوفه. او از جوانان کوفه بود که با مسلم بن عقيل بيعت کرد. پس از دستگير شدن «هاني» توسط ابن‏زياد، هنگامي که مسلم اعلان قيام کرد، عبدالاعلي سلاح برگرفت و از خانه بيرون آمد تا در محله‏ي «بني‏فتيان» به مسلم بپيوندد. او را دستگير کرده، نزد ابن‏زياد بردند. دستور داد تا به زندانش افکنند. پس از شهادت هاني و مسلم، به دستور ابن‏زياد احضارش کردند و گردن زدند. سلام خدا بر او باد.
او جواني بود از اهالي کوفه و جزء کساني که با مسلم بن عقيل بيعت کردند. هنگامي که مسلم حرکت خويش را بعد از دستگيري «هاني بن عروة» اعلام کرد «عبدالاعلي» لباس رزم پوشيد و از منزل خويش بيرون آمد تا در محله‏ي «بني‏فتيان» به مسلم بپيوندد؛ «کثير بن شهاب بن حصين حارثي» که از قبيله‏ي مذحج بود، او را دستگير نمود. «کثير» مزدور عبيدالله بن زياد بود و به فرمان او طرفداران خويش را از قبيله‏ي مذحج گرد آورده بود تا مردم را وادارد که از طرفداري و حمايت مسلم بن عقيل دست بردارند. «کثير بن شهاب»، «عبدالاعلي بن يزيد کلبي» را دستگير و به پيش عبيدالله بن زياد آورد. عبدالاعلي به ابن‏زياد گفت: «تو را اراده کردم و به قصد تو بيرون آمدم». عبيدالله سخنش را باور نکرد، فرمان داد تا عبدالاعلي زنداني شود.
بعد از آنکه عبيدالله، «مسلم بن عقيل» و «هاني بن عروة» را به شهادت رساند، فرمان داد تا عبدالاعلي را پيش او آوردند. عبيدالله به او گفت: «ما را از کار خويش آگاه کن و بگو که چرا از خانه بيرون آمدي». عبدالاعلي گفت:«خدا تو را اصلاح کند، من از خانه بيرون آمدم تا ببينم مردم چه مي‏کنند. کثير بن شهاب مرا دستگير کرد.» عبيدالله گفت: «سوگند بخور که جز آنچه گفتي هدفي ديگر تو را به بيرون آمدن از خانه نکشانده است و گناه اين سوگند اگر دروغ بگويي بر عهده‏ي توست». عبدالاعلي از سوگند خوردن امتناع ورزيد. عبيدالله دستور داد: او را به «جبانة السبيع» برده و گردنش را بزنند. مأموران او را به آنجا برده و سر از تنش جدا ساختند. (جبانة السبيع: نام يک بلندي در حومه‏ي شهر کوفه). او از شهداي کوفه محسوب مي‏شود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir