عبدالرحمان بن عبد رب انصاري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمان بن عبد رب انصاري‏
او از قبيله خزرج انصار مدينه، اهل و ساکن کوفه بوده است. و داراي سوابق اجتماعي، سياسي و فضايل درخشاني مي‏باشد:
او از اصحاب و راويان حديث از حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و از اصحاب و شاگردان حضرت علي عليه‏السلام محسوب مي‏شده.
روزي حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام از مردم پرسيد، هر کس حديث غدير را از حضرت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم شنيده است شهادت بدهد، اين افراد اجابت کردند:
«عبدالرحمن بن عبد رب انصاري، ابوايوب انصاري، ابوعمرة بن عمرو بن محصن، ابوزينب، سهل بن حنيف، خزيمة بن ثابت، عبدالله بن ثابت، حبشي بن جنادة سلولي، عبيد بن عازب، نعمان بن عجلان انصاري، ثابت بن وديعه، ابوفضالة انصاري».
اينان گفتند: «نشهد انا سمعنا رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم يقول الا ان الله عزوجل وليي و انا ولي المؤمنين الا فمن کنت مولاه فعلي مولاه، اللهم و ال من والاه، و عاد من عاداه، و احب من احبه، و ابغض من ابغضه، و اعن من اعانه».
عبدالرحمن قرآن را از حضرت علي عليه‏السلام ياد گرفته و تربيت شده‏ي او و از شخصيتهاي برجسته کوفه، و يکي از کساني بود که براي امام حسين عليه‏السلام در کوفه بيعت مي‏گرفت.
و از مکه تا کربلا در خدمت امام عليه‏السلام بود تا اينکه در روز عاشورا در حمله نخست به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir